Meänkieli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meänkieli (bizim dilimiz)
meänkieli
Ana dili olanlarİsveç İsveç
Konuşan sayısı40,000 - 70,000  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Ural
  • Meänkieli (bizim dilimiz)
Dil kodları
ISO 639-1yok
ISO 639-2fiu
ISO 639-3[[ISO639-3:fit|fit]]

Meänkieli, Ural dilleri'ne bağlı olan bir Kuzey Avrupa dillerinden Fincenin bir lehçesidir. İsveç'te yaşayan Torneträsk Gölü çevresinde sâkin olan Finlerin konuşma şeklidir. Ancak Torne Vadili Finler, kendilerini Finlerden ayrı bir halk olarak görürler ve ayrı bir dil konuştuklarını kabullenirler. İsveç devleti de bunu böyle kabul edip, okullarda bu dilde eğitimi tanır, devlet televizyonu ve radyosunda Meänkieli yayınlar yapar ve Tornedarin bölgesinde bu dili bölgesel tanınmış azınlık dili olarak resmî statü verir.

Meankieli, Fincenin bir lehçesi olarak görülürken 1999 da İsveç parlamentosunun azınlıklarla ilgili aldığı kararla Meankilei; Fincenin bir lehçesi değil kendi başına bir -ulusal azınlık dili- olarak kabul edilmesiyle bu dilde yeni bir süreç başladı.

Meänkieli ağzını konuşanlar Finlerden farklarını ortaya koymak için dillerine ya da konuştukları Fin lehçesine Meänkieli yani bizim dilimiz adını vermişlerdir. Bu bölgede Fin lehçesi olarak bilinen Meänkieli hem Finceden hem Laponcadan hem de İsveççeden ayrı bir dil olarak vardır. Bu halk Laponlarla iç içe bir yaşam sürdürmektedirler. Birçok yerde aynı bölgeyi paylaşırlar. Kültürleri birbirine karışmış, birbirlerini etkilemişlerdir. Dilleri ve kültürleri ortaklaşa paylaştıkları yerler vardır. Bugün birçok Tornedalin Fini kendilerini Sami olarak tanımlarken aynı şekilde birçok Sami de kendilerini Tornedalin olarak tanımlayabilir. Tornedalinler dört dil konuşurlar. Kişinin oturduğu bölge ve kente bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu diller Fince, İsveççe, Laponca ve Meänkieli olarak bilinir.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]