Mazama Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mazama Dağı
Mount Mazama
Mazama Dağı patlaması ile zirvede ortaya çıkan Krater Gölü
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik2.487 m "Hillman Peak Zirvesi"
Çıkıntı"Hillman Peak Zirvesi"
Koordinatlar42° 57' 15 K
122° 10' 08
B 
Coğrafya
KonumKlamath ilçesi; Oregon, Amerika Birleşik Devletleri
Jeoloji
Kayaç yaşı93 milyon yıl
Dağ türüYanardağ kalderası
Tırmanma
En kolay rotaMotorlu vasıta yolu ile

Mazama Dağı (İngilizce: Mount Mazama), ABD'nin Oregon eyaletinde bulunan Krater Gölü Ulusal Parkı'na ismi veren, zirvesi içine çöküp ortaya çıkan kaldera'da bir Krater Gölü adlı bir göl oluşturmuş bir stratovolkanik dağdır. Bu dağ Cascade Sıradağları üzerinde bulunan bir sıra eski yanardağdan birisidir. Günümüzde Mazama Dağı ve üstünde bulunan Krater Gölü tümüyle Krater Gölü Ulusal Parkı arazisi içindedir ve ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilmektedir.

Jeolojik çağlarda Mazama Dağı konik şekli bir yanardağ olarak meydana çıktığı bilinmektedir. Bu yanardağ MÖ 5677 (± 150) yıllarında büyük bir patlama gösterip bu patlamada zirvesinin 1500 m'sini kaybetmiştir. Yanardağın kenarları içi boşalmış lava çıkma bacasına ve boşalmış magma toplama mağaralarına çökmüştür. Dağın tepesinde ortaya çıkan kaldera sonradan ek lav; kül ve özellikle su ile dolup ortaya Krater Gölü çıkmıştır. Bu kalderanın kenarlarında bulunan dik duvarlardaki en yüksek zirve 2.487 m rakımlı Hillman Peak Zirvesi'dir.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu dağın etrafında yaşayan yerli Amerikalı ahali "Klamath" olarak bilinmektedir. Klamath inançlarına göre Mazama Dağı'nda yeraltında "Llao" adlı yeraltı tanrısı yaşamaktadır. Bu yanardağın patlaması ve büyük bir kısmını kaybetmesi tanrıları olan Lalao ile kendilerinin gök tanrısı olan "Skell" ile yapılan büyük mücadele sonunda ortaya çıkmıştır.[2]

Mazama Dağı ismi 1896'da Portland'da kurulan bir dağcılık kulübü tarafından verilmiştir. Bu kulüp kendine, yerli Amerikan sözcüğü olan "dağ keçisi" anlamlı, "Mazamas" ismini seçmişti. Krater Gölü'ne yaptıkları bir araştırma gezisinde göl etrafındaki dağlık araziye ve kaybolmuş yanardağa kendi kulüp isimlerini vermişlerdir.[3]

Jeoloji - Krater Gölü oluşması etapları MÖ 5677 ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Mazama Dağı'nın jeolojisi hakkında bilimsel teoriler Kaliforniya Üniversitesi jeoloji profesörü olan Howel Williams tarafından ilk defa açıklanmış ve sonra federal devlet jeoloğu olan Charles Bacon tarafından genişletilmiştir. Bu açıklamalara göre Mazama Dağı'nın ve Krater Gölü'nün gelişmesi şu etaplara göre olmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mazama Dağı tepesinde bulunan kalderadaki Krater Gölü panoraması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zdanowicz, C. M.; Zielinski, G. A.; Germanı, M. S. (1999). "Mount Mazama eruption; çalendrical age verified and atmospheric impact assessed". Geology. Cilt 27. s. 621–624. doi:10.1130/0091-7613(1999)027<0621:MMECAV>2.3.CO;2. 
  2. ^ "Halk popüler kültüründe ve tarihte yanardağlar: efsaneler ve mitoloji". 14 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2009. 
  3. ^ Lewis, C. (1901). "The Disppearance of Mount Mazama" (İngilizce). Pearson's Magazine. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]