Maynards

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maynards
Tür Gıda
Sahibi Cadbury
Kökeni Birleşik Krallık
Çıkış 1880

Maynards, Birleşik Krallık'ta ve aynı zamanda Kanada için bir şekerleme imalatçısıydı. Pastilli sakız, Sour Patch Kids ve Vişne Blasterleri üretimi ile tanınırdı. Daha sonra 2010'da Mondelez International (ilk olarak Kraft Foods) tarafından satın alındı) 1990'larda Cadbury tarafından satın alındı. 2016'da, marka Maynards Bassetts'i oluşturmak için Bassett's ile birleşti.

Charles Riley Maynard ve kardeşi Tom, 1880'de Londra'daki Stamford Hill semtindeki mutfağında tatlılar üretmeye başladı. Yan tarafta, Charles'ın karısı Sarah Ann, ürünlerini satan tatlı bir dükkan işletiyordu. 1896'da kardeşler Maynards's tatlı şirketini kurdular. On yıl sonra, 1906'da genişleyen endişe, Harringay'daki Vale Yolu'ndaki yeni bir fabrikaya bir mil kadar sürdü.[1] Yeni fabrika sahası, üretimde kullanılmak üzere temiz Hertfordshire kaynak suyuna izin verirken, Lee Navigation ve sayısız demiryolunun yakınlığı gerekli kömür, şeker ve jelatinin kolay ve ucuz bir şekilde taşınmasını kolaylaştırdı. Londra yaklaşık on milyon kişilik hazır bir pazar sağladı ve dünyanın en büyük ticari limanı 8 km mesafedeydi.

Yüzyılın başlarında şekerleme firmasının varisi olan Charles Gordon, babasına, “pastilli sakızları” yapmak için çeşitlendirdiklerini önerdi. Bununla birlikte, Charles Riley yavaş yavaş, oğlu onu öngörülen yeni şekerlerin alkol içermeyeceğine ikna ettiğinde ortaya çıktı. Wine Gums 1909’da tanıtıldı. Harringay bölgesinde işler tutarlı bir şekilde büyüdü. Maynards büyüdükçe, üretim faaliyetlerini başka yerlere de genişletti. Bunlara Newcastle, Ouseburn'deki bir şekerleme fabrikası dahil idi. Kardeşlerin tatlı perakende mağazacılığındaki kökleri, perakende operasyonlarının 140 mağazaya büyümesinde etkili oldu. Bunlar 1985 yılında satış yoluyla elden çıkarıldı. 1990'da Maynards, Tottenham meyankökü değirmeni Bassetts ve Trebor ile birleşti. 1998 yılında, şirketin Cadbury tarafından devralınmasının ardından, Londra fabrikası kapandı ve Maynards Wine Gums ve ilgili tatlı üretimi 1991 yılında faaliyete geçen bir Sheffield tesisinde devam etti.[2]

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Maynards-Wine-Gums.jpg
Sour-Patch-Kids.jpg
  • Maynards Sour Chillers
  • Maynards Juicy Squirts Berry
  • Maynards Blush Berries
  • Maynards Blackberry Bushels
  • Maynards Orange Twists
  • Maynards Sour Grapes
  • Maynards Granny Smith
LiquoriceAllsorts2003.jpg

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]