Mavi karınca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Mavi Karınca
Dişi Mavi Karınca
Dişi Mavi Karınca
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Hymenoptera
(Zar kanatlılar)
Familya: Tiphiidae
Alt familya: Diamminea
Cins: Diamma
Westwood, 1835
Tür: D. biocolor
Binominal adı
Diamma biocolor
Westwood, 1835

Mavi karınca (Diamma bicolor), ismine ve görünüşüne rağmen asla bir karınca değildir. Fakat tek başına yaşayan büyük bir yaban arısı paraziti olmasına rağmen çiçek arısı olarak bilinir.

Asıl vatanı güney ve güney doğu Avustralya, Tasmanya, Yeni Güney Galler, Viktorya ve güney Avustralya’yı içine alır. Diamminae alt familyasının tek üyesidir. Morfolojik ve davranışsal olarak Tiphiidae familya üyeleri içinde olağan dışıdır.

Mavi karıncalar metalik mavi-yeşil vücudu ile kırmızı bacaklı bir yapıya sahiptir. Dişilerinin büyüklüğü 25 mmdir. Kanatsız ve toprak meskenlidirler. Ve yalnızca cırcır böceği avlarlar. Oysa Tiphiidae familyasının diğer bütün türleri Kın kanatlılar ve larvalarına saldırırlar. Cırcır böceği, dişinin keskin organı ile enjekte edilen zehir ile felce uğrar. Ve dişinin yumurtası onun üzerine yatırılır. Böylece yaban arısı larvası yiyecek deposuna sahiptir. Erkekler daha ufaktır, yaklaşık olarak 15 mmdir ve kanatları vardır. Yetişkinler nektar ile beslenir.Çeşitli doğal Avustralya çiçeklerini tozaklarlar.

Arı sokması insanda şiddetli yanma hissi ve kabarcıklığa sebep olabilir. Nadir olarak Anafilaksi gibi endişe verici hayati durumlara sebep olabilirler.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Mavi karınca ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.