İçeriğe atla

Mavi çukur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belize'de Ambergris Caye yakınlarında bulunan Büyük Mavi Çukur
Dean's Mavi Çukuru, Long Island, Bahamalar
Watling'in Mavi Çukuru, San Salvador Adası, Bahamalar

Mavi çukur, yüzeye açık olan ve bir karbonat ana kayadan (kireçtaşı veya mercan resifi) oluşan bir kıyı veya adada gelişen büyük bir deniz mağarası veya düdenidir. Varlıkları ilk olarak 20. yüzyılın sonlarında balıkçılar ve dalgıçlar tarafından keşfedildi.[1] Mavi çukurlar tipik olarak gelgitsel olarak etkilenmiş tatlı, deniz suyu veya karışık su içerir. Derinliklerinin çoğu deniz seviyesinin altına iner ve batık mağara geçitlerine erişim sağlayabilir.[2] İyi bilinen örnekler Güney Çin Denizi (Ejder Çukuru), Belize (Büyük Mavi Çukur), Bahamalar (Dean's Mavi Çukuru), Guam, Avustralya (Büyük Set Resifi) ve Mısır'da (Mavi Çukur) bulunabilir.

Mavi çukurlar, cenotelerden, ikincisinin genellikle Deniz suyu yerine tatlı yer altı suyu içeren iç boşluklar olmasıyla ayrılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rice (23 Temmuz 2020). "Mysterious 'blue hole' near Florida wows scientists". USA Today. 24 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2020. 
  2. ^ Mylroie, J. E., Carew, J. L., and Moore, A. I., (1995), Blue Holes: Definition and Genesis: Carbonates and Evaporites, v. 10, no. 2, p. 225.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]