Mauritius kırmızı tavuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Mauritius kırmızı tavuğu
Korunma durumu: Soyu tükenmiş (EX)
Aphanapteryx bonasiaIbis1869P007AA.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Gruiformes
(Turnamsılar)
Familya: Rallidae
(Yelvegiller)
Cins: Aphanapteryx
Tür: A. bonasia
Binominal adı
Aphanapteryx bonasia
Selys, 1848
Dış bağlantılar
Wikispecies-logo.svg Vikitür'de Aphanapteryx bonasia ile ilgili bilgiler bulunur.

Mauritius kırmızı tavuğu (Aphanapteryx bonasia), sadece Mauritius'ta yaşamış olan, 1700 öncesi avlanma ve yaşam alanının tahrip olmasıyla nesli kaybolmuş küçük bir kırmızı kuş türü.

Bu türden bugün hala kalmış olan kemiklerden ve az sayıdaki resimler sayesinde kuşun yaklaşık 50 cm kadar bir büyüklüğe ulaşabildiği sonucu çıkar. Bu resimlerden birinden ve zamana ait raporlardan, kuşun kırmızı ya da kızıl-kahve renginde olduğu ve tüylerinin daha çok kürkümsü olduğu sonucuna ulaşılır. Gagası kuştan kuşa farklı şekil gösterir. Bazısı belirgin olarak kavisli iken kimisi hemen hemen düzdür.

Bunların dışında bugüne aktarılan bilgiler, kuşların özellikle kırmızı nesnelere karşı özel bir ilgi göstermesidir. Sadırmaya çalıştığı küçük bir değneğe bağlı kırmızı kumaş yem olarak kullanılarak kolayca elle yakalanmış ve avlanabilmiştir. Bu şekilde yakanarak avlanan hayvanın o esnadaki bağırışı diğer türdeşlerini çekerek aynı şekilde yakalanmarını sağlamıştır. Etinin lezzeti çok iyi olarak tasvir edilir. Böylece 1700 yılları civarında Mauritius kırmızı tavuğunun neslinin tükenmesi şaşırtıcı bir durum olmaz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]