Matthias Ettrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matthias Ettrich
Matthias Ettrich LinuxTag 2005-06-23.jpg
Matthias Ettrich (23 Haziran 2005)
Doğum 14 Haziran 1972 (1972-06-14) (50 yaşında)
Bietigheim-Bissingen, Batı Almanya
Meslek Yazılım mühendisi
Tanınma nedeni KDE ve LyX

Matthias Ettrich (d. 14 Haziran 1972; Bietingheim, Batı Almanya) 1996'da Usenet üzerinde tanıttığı, UNIX için Qt GUI araçlarını kullanan bir proje olan KDE'yi (özgür, sağlam, güzel görünen masaüstü ortamı) kuran bilgisayar mühendisidir. Kullanımı kolay masaüstünü düşüncesini o dönemde kız arkadaşı kullanmakta zorlanıyor diye ortaya atmıştır.

Ettrich ayrıca 1995'te önceleri üniversite dönem projesi olan LyX projesini kurdu ve ona destek verdi. LyX LaTeX’e grafiksel bir önyüzdür. LyX’in ana hedefinin Linux platformu olmasından beri, Ettrich sonunda kendisinin öncülük ettiği KDE projesi olan grafiksel kullanıcı arayüzünü (GKA) geliştirmek için yeni yollar keşfetmeye başladı.

Şu anda birçok ünlü Linux dağıtımı (Pardus'da içinde) masaüstü ortamı olarak KDE'yi (K Desktop Environment-K Masaüstü Ortamı) kullanıyor.

Ettrich Tübingen’de Eberhard Carl Üniversitesi’nde Wilhelm Schickard Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü’nde öğrenim gördü. Şu an Berlin, Almanya’da yaşıyor. Trolltech’te Qt ve Qt’nin yazılım geliştirme takımının sorumluluğuyla birlikte yazılım geliştirme yöneticisi olarak çalışıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]