İçeriğe atla

Eric Raymond

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eric S. Raymond (FISL 6.0, Porto Alegre, Brezilya)

Eric Steven Raymond, (ESR, d. 4 Aralık 1957, Boston, Massachusetts)[1] Open Source Initiative adlı kuruluşun sözcüsü ve avukatı.

Açık kaynak yazılım hareketinin öncülerinden, Katedral ve Pazar kitabıyla ünlü olmuştur. 2003 yılında yayınlanan ve UNIX kültürünün 1970'li yıllardan günümüze kadarki süreçte, BSD ve Linux gibi türevlerinide anlatan[2] The "Art of UNIX Programming" kitabında, UNIX işletim sistemini masaüstünde Microsoft'un Windows ve Apple'ın MacOS'u ile araştırma amaçlı EROS ve Bell Laboratuvarlarında geliştirilen Plan 9 işletim sistemleri ile kıyaslamaktadır.

Jargon dosyası'nın (Yeni Hacker Sözlüğü olarak da bilinir) şimdiki sağlayıcısıdır.

fetchmail, Emacs modları, ncurses, giflib/libungif, libpng gibi önemli birçok programı yazmıştır. CML2 isimli ayar dosyası formatı gibi birçok çalışması Linux çekirdek geliştiricileri tarafından kabul edilemeyerek Linux Kerneline dahil edilmediği için halen "Core Linux Developer" olamamıştır.

Netscape Communications Corp.'un Ocak 1998'de tarayıcı kodlarını serbest bırakmasında ilham kaynağı olduğu da söylenir. Bazı kuruluş ve organizasyonlar Raymond'a Açık kaynak planlarında rehberlik etmesi için teklif götürmüşlerdir. Apple ve Microsoft buna örnek verilebilir.[3]

Bilim-kurgu'ya, silahlanmaya ve amatör müzisyenliğe meraklı olduğu bilinir. Ayrıca tekvandoda siyah kuşağa sahip olması ve Second Amendment Foundation 13 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. kuruluşu destekçisi de olmasının yanı sıra 2003'teki Irak saldırısınıda desteklemektedir.

esr.ibiblio.org 'ta İslam Dini, Rusya ve Terörizm ile ilgili yazı ve düşüncelerini yayınlamaktadır. "İslamiyet bizimle savaş halinde" başlıklı yazısında Raymond, 2002 'den beri Batı'nın İslami barbarlara karşı medeniyeti savunma mücadelesi içerisinde olduğu uyarısını yaptığını ve İslamiyetin bir "barış dini" olarak görülmesinin sonucunun daha da kötüleşmeden bu gerçekle yüzleşmesinin iyi olacağını ifade etmiştir.[4]

  1. ^ "Open Source Initiative". 2 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2006. 
  2. ^ The Art of UNIX Programming
  3. ^ "esr.ibiblio.org". 14 Haziran 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2006. 
  4. ^ "Islam Is At War With Us". 13 Haziran 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2006. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]