Matthäus Merian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matthäus Merian

Matthäus Merian, (d. 22. Eylül 1593, Basel; ö. 19. Haziran 1650, Bad Schwalbach) bakır işleme ve baskı ustası ve yayıncı.[1] Basel şehrinin ünlü âilesi Merianlar'a mensuptur. Bakır baskı usûlü ile çoğaltıp neşrettiği haritalarla meşhûr olmuştur. Başyapıtı ise "Topographia Germaniae" başlıklı kitaptır. Kitap, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun kent, manastır, kale gibi en önemli 2000 eserini resimlerle anlatmaktadır.

Lise eğitiminin ardından Zürihli bakır işleme ustası Friedrich Meyer'den dersler almaya başladı. Eğitim ve araştırmalarını Fransa, Almanya ve Hollanda'nın çeşitli kentlerinde sürdürdü. Basel çevresinden doğal mekanların konu edildiği 250 adet küçük ebattaki bakır işlemesiyle, Martin Luther tarafından kaleme alınan Almanca İncil için hazırladığı desenlerle isim yapmıştır. Almanca İncil'e katkısı nedeniyle halk arasında kitap uzun süre "Merian İncili" olarak anılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schelbert, Leo (2014). Historical dictionary of Switzerland (2. bas.). Lanham, Md.: Oxford University Press. ISBN 978-1442233515.