Masahiko Takeshita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yarbay Masahiko Takeshita (Japonca: 竹下正彦 Takeshita Masahiko) 2. Dünya Savaşı boyunca Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin Askeri Meseleler Dairesi'nin başkanıydı. Ağustos 1945'te binbaşı Kenji Hatanaka ve askeriyeden bazılarıyla Japonya'nın teslim oluşu bildirisinin yayınlanmaması için darbe planı yapanlardan birisiydi.[kim?]

Darbenin en kıdemli askerlerinden biri olarak grubun lideriydi. İmparator'un barış düşkünü danışmanları olmamasını düşünenlerdendi ve bu yüzden İmparator'la da iletişime geçmiştir. Kayınbiraderi ordu kumandanı Korechika Anami ile birlikte Japonya'ya ait yerleri düşmanın istilasından kurtarmanın mandaya girmekten daha iyi olduğunu düşünmüştür.

Takeshita, Anami ile çok yakındı. Başkan'ın kulağı görevini gören insanların içlerindeydi. Anami, Takeshita'yı bir yoldaş olarak görüyordu ve bu dostluk sayesinde isyancılar büyük bir güç kazanarak ses getirmeyi başardı. Ancak her ne kadar Anami isyancılarla aynı görüşe sahip olup onlarla birlikte yürüse de imparatorun istekleri ve niyetine karşı gelmede pek başarılı olmadı.

14 Ağustos'un öğle saatlerinde Anami hükumet görevlilerinin savaşı sonlandırmaya karar verdiğini açıkladı. Bu karar oy birliğiyle verildiği için Anami'nin de bu yönde bir karar verdiği anlaşılmaktadır. Hükumete karşı tam donanımlı bir birliğin içinde olmasına karşın Takeshita, Albay Okikatsu Arao ile birlikte bu isyandan geri çekildi.

15 Ağustos 1945'in erken saatlerinde Başkan Hatanaka, Takeshita ile isyana tekrar katılması ve General Anami'ye yardımcı olması için konuştu. Takeshita bu isteği geri çevirdi ve Anami'nin bu koşullar altında yüksek ihtimal intihar edeceğini düşündü. General Anami'nin evine gitti ve harakiri yapabilmesi için ona yardım etti.

Kendisi gibi komplocuların aksine 15 Ağustos'ta hayatta kaldı ve 1968'e kadar yaşadı. Komuta Genel Üniversitesi'nde müdürlük yaptı ve Ana Karayı Koruma Güçleri'nde general oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (1968) Brooks, Lester. "Arkasında Japonya'nın Teslim: Gizli Mücadele sonunda da bir İmparatorluk." New York: McGraw-Hill Book Company.