Mary Read

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1842'de Read'in (sağda) korsan öldürme taslağı
Mary Read

Mary Read (1685 – 28 Nisan 1721), Mark Read olarak da bilinen İngiliz korsanıydı. O ve Anne Bonny, tüm zamanların en ünlü kadın korsanlarından ikisi ve 18. yüzyılın başlarında "Korsanlığın Altın Çağı" nın zirvesinde korsanlıktan mahkum olduğu bilinen birkaç kadın arasındaydı.

Read, 1685 yılında İngiltere'de doğdu. Genç yaşta bir erkek çocuğu gibi giyinmeye başladı, önce annesi tarafından miras parası almak için, daha sonra İngiliz ordusuna katılmak için erkek gibi giyinmeye devam etti. Daha sonra evlendi ve kocasının ölümü üzerine 1715'te Batı Hint Adaları'na taşındı. 1720'de Jack Rackham ile tanıştı ve ekibine Anne Bonny'nin yanında bir erkek gibi giyinerek katıldı. Korsan olarak geçirdiği sürede başarılıydı ama kısa sürdü, Bonny ve Rackham Kasım 1720'de tutuklandılar. Rackham hızla idam edilmesine rağmen, hem Read hem de Bonny hamile olduğunu ve gecikmiş hapis cezası aldı. Read, muhtemelen gebelikten kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle Nisan 1721'de yüksek ateşten öldü.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary Read 1685 yılında İngiltere Krallığı'nda doğdu. Annesi bir denizciyle evlendi ve bir oğlu oldu.[1] Kocası denizde kaybolduktan sonra, Mary'nin annesi evlilik dışı bir aşk olayından sonra hamile kaldı. Read'in annesi, ülkedeki arkadaşlarıyla yaşayarak hamileliği gizlemeye çalıştı. Kısa bir süre sonra oğlu öldü ve Mary'yi doğurdu. Finansal sıkıntıda, annesi geç kocasının annesinden parasal destek almak için Mary'yi ölü oğlu olarak gizlemeye karar verdi. Büyükanne görünüşe göre kandırıldı ve anne ve kızı Mary'nin genç yıllarına miras yaşadı. Bir çocuk gibi giyinmiş olan Read, foot-boy olarak iş bulmuş ve sonra bir gemide istihdam bulmuştur.[2]

Daha sonra Fransızlara karşı Hollanda kuvvetleri ile ittifak olan İngiliz ordusuna katıldı (bu, Dokuz Yıl Savaşı sırasında veya İspanyol Mirası Savaşı sırasında olabilir). Read, erkek gibi giyinip kılık değiştirerek, savaşta kendini kanıtladı, ancak Flaman bir askere aşık oldu. Evlendiklerinde, Hollanda'daki Breda Kalesi yakınında "De drie hoefijzers" ("Üç At Nalı") adlı bir han almak için askeri komisyonlarını ve silahlarındaki meraklı kardeşlerden hediyeler kullandı.

Kocasının erken ölümü üzerine Read, Hollanda'da yine erkek gibi kıyafet giyinerek askerlik hizmetine yeniden başladı. Barışta ilerlemeye yer yoktu, bu yüzden Hollanda'dan ayrılarak Batı Hint Adaları'na bağlı bir gemiye bindi.[3]

Korsan olması[değiştir | kaynağı değiştir]

Read'in gemisi, isteyerek katıldığı korsanlar tarafından alındı. 1720'de korsan John "Calico Jack" Rackham'a ve onun erkek olduğuna inanan arkadaşı Anne Bonny'ye katıldı. 22 Ağustos 1720'de, üçü Nassau limanından William adlı silahlı bir sloop çaldı. Akademisyenler, Read ve Bonny gibi kadın korsanların erkek egemen bir ortamda cinsiyetlerini nasıl gizlediğinden emin değiller. Bununla birlikte, bazı bilim adamları, kadın korsanlar tarafından pantolon giymenin ya kimliklerini gizlemenin bir yöntemi ya da diğer denizciler arasında gemideki çalışma yerlerini sağlamlaştıran pratik bir kıyafet olabileceğini teorileştirdiler.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Rackham ve ekibi tutuklandı ve günümüzde Jamaika'daki Spanish Town olan yerde yargılandı ve burada Read ve Bonny gibi korsanlık eylemlerinden asılmaya mahkum edildiler. Read, hapishanedeyken şiddetli bir ateşten öldü. 28 Nisan 1721'de gömüldüğü cenaze, Jamaika'daki St. Catherine kilisesinin kayıtlarında yer almaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cordingly, David (2007). Seafaring women : adventures of pirate queens, female stowaways, and sailors' wives (2007 Random House Trade paperback bas.). New York: Random House Trade Paperbacks. ISBN 9780375758720. OCLC 140617965. 
  2. ^ Cordingly, David (1996). Under the Black Flag: The Romance and the Reality of Life Among the Pirates. New York: Random House. s. 61. 
  3. ^ Druett, Joan (2005) [2000]. She captains : heroines and hellions of the sea. New York: Barnes & Noble Books. ISBN 0760766916. OCLC 70236194. 
  4. ^ Woodard, Colin. "Mary Read Biography". 4 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]