Martha Graham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Martha Graham
Martha Graham ve Bertram Ross
Genel bilgiler
Doğum11 Mayıs 1894(1894-05-11)
Allegheny County, Pensilvanya, ABD
Ölüm1 Nisan 1991 (96 yaşında)
New York, ABD
UyrukAmerikalı
AlanıDans, Koreografi
Ödüller
Kennedy Center Honors (1979)
Presidential Medal of Freedom (1976)
National Medal of Arts (1985)

Martha Graham (d. 11 Mayıs 1894, Pensilvanya - ö. 1 Nisan 1991, New York), Amerikalı dansçı.

1913 - 1916 yılları arasında Los Angeles'ta öğrenim gördükten sonra Denishawn Okuluna girdi. Bu sıralarda Denishawn Okulu Dans Grubu müzik yönetmeni olan Louis Horst ile çalışmalara katıldı. Genç yaşına rağmen birçok kültürü tanıma fırsatı bulan Martha Graham bu kültürleri danslarına yansıtarak büyük bir beğeni topladı. Çalışmalarının ilk ürünlerini ilk önce New York'ta bulunan bir tiyatroda sergilemeye başladı.

Martha Graham dış mekanları danslarına o anlık kıvraklığı ile danslarını ve mekanları çok iyi birleştiren bir dansçıydı. Danslarındaki nefes alışverişlerini dansın içerisinde geçiş noktalarına yerleştirmesini çok iyi yaparken izleyenleri danslarında olduğu gibi soluksuz izliyordu. Birçok yeteneği bir arada bulunduran Martha Graham ismini Amerika'ya genç yaşta duyurmayı bildi.

ABD'nin birçok kentinde dans gösterileri sergiledi. Dans gösterileri kapalı gişe oynayan sanatçı belli bir süre dansa ara verse de hem hayranlarından gelen yoğun istek hem de dansa olan bağlılığı Martha Graham’ı tekrar sahnelere çekti. 97 yıl yaşadı.

Wikimedia Commons'ta Martha Graham ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.