Mars (marka)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mars
TürŞekerleme
SahibiMars, Incorporated
Çıkış1932
Satış alanıDünya geneli

Mars, Mars şirketi'ne ait çikolata markasıdır. İlk kez 1932 yılında Slough, İngiltere'de Forrest Mars, Sr. tarafından üretildi. Ürün iki farklı formülasyonda satıldı. Orijinal İngiliz versiyonunda ürün, on yıl önce tanıtılan Milky Way olarak bilinen Amerikan çikolata barına benzemek için geliştirilen, sütlü çikolata kaplı karamel ve nugadan oluşuyor. Mars Bar'ın Amerikan versiyonu, sütlü çikolata kaplı nugat ve kızarmış bademlidir; daha sonra tariflere karamel de eklendi.[1] Amerikan versiyonu 2002 yılında durduruldu ve ertesi yıl "Snickers Almond" adı altında canlandı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hala bazı ülkelerde kullanılan 2002 öncesi Mars logosu

1932'de, Amerikan şeker üreticisi Frank C. Mars'ın oğlu Forrest Mars, Slough'da bir fabrika kiraladı ve on iki kişilik bir kadroyla, sütlü çikolata kaplı nugat ve karamelli bir çikolata üretmeye başladı. Başlangıçta Cadbury kuvertür çikolata kullanılarak, ABD’de çoktan popüler olan babasının Samanyolu barından sonra modellendi. Çubuk ve ana bileşenlerin oranları yıllar içinde değişmiştir. Küçük değişikliklerle, bu sürüm ABD hariç dünya çapında satılmaktadır ve kırmızı altın kenarlı yazı ile siyah bir ambalaj içinde paketlenmiştir.[2]

2002'de Mars barı yeniden düzenlendi ve logosu, 2002 öncesi logosunun hala bulunduğu Avustralya dışında daha elverişli bir görünümle güncellendi. Fiyatı da arttı. Nuga daha hafif hale getirildi, tepedeki çikolata inceltildi ve çubuğun toplam ağırlığı hafifçe azaldı.

2008 yılının ikinci yarısında, Mars UK normal çubukların ağırlığını 62,5 g'dan 58 g'a düşürdü. Şirket daha sonra değişimin asıl sebebinin maliyetlerin artması olduğunu doğruladı. 2013 yılında "standart" Mars barı 51 g'a düşürüldü ve bu değişim 5 yıl içinde yaklaşık %20'ye ulaştı.

Dünya çapındaki Mars barı ABD'de satılanlardan farklıdır. Amerikan versiyonu 2002'de kesildi ve nuga, badem ve sütlü çikolata kaplamalı biraz farklı Snickers Badem ile değiştirildi. Amerikan Mars çubuğundaki sonraki tarif değişiklikleri gibi, Snickers Almond da karamel içeriyor. Mars çubuğunun ABD versiyonu Ocak 2010'da yeniden piyasaya sürüldü ve başlangıçta Walmart mağazaları aracılığıyla münhasır olarak satılıyordu. Mars çubuğunun Avrupa versiyonu, bazı ABD marketlerinde de satılmaktadır.[3] ABD versiyonu 2011 yılının sonunda bir kez daha durduruldu. Eylül 2016'da Mars, Inc.'in gurme çikolata üreten yan kuruluşu Ethel M. Chocolates, mağazalarında Mars Bar'ın 'orijinal Amerikan tarifini' başlattı. Snickers Almond ve daha sonra American Mars barının enkarnasyonlarından farklı olarak, bu ürün karamel içermez.

Kanada dışındaki Mars barları, ABD dışındaki tüm Mars Barlarda olduğu gibi, Mars, Inc.'in de ürettiği 3 Musketeers ve Milky Way'e çok benziyor.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]