Mars'ın Hayaletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mars'ın Hayaletleri
John Carpenter's Ghosts of Mars
Filmin orijinal sinema afişi
Yönetmen John Carpenter
Yapımcı Sandy King
Senarist John Carpenter
Larry Sulkis
Oyuncular Ice Cube
Natasha Henstridge
Jason Statham
Pam Grier
Clea DuVall
Joanna Cassidy
Müzik John Carpenter
Dağıtıcı Screen Gems
Yapım yılı 2001
Çıkış tarih(ler)i 24 Ağustos 2001
Süre 98 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Bütçe 28.000.000 dolar
Hasılat 14.010.832 dolar

Mars'ın Hayaletleri (İngilizce özgün adı: John Carpenter's Ghosts of Mars), 2001 tarihli ABD yapımı aksiyon, korku, bilimkurgu filmidir. Carpenter filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

22. yüzyıla gelindiğinde Mars yüzde 84 oranında insan yaşamı yönünden uygun duruma getirilmiştir. Böylece insanlar gezegenin yüzeyinde basınç giysisi giymeden yürüyebilmektedir.

Bir polis memuru olan Melanie Ballard (Natasha Henstridge), Desolation Williams (Ice Cube) adlı bir mahkûmu yakalamakla görevlendirilmiştir. Williams'ı tutuklamak için ekip arkadaşlarıyla yola çıkar ve uzaklardaki bir maden kasabasına gelir. Ballard kasaba sakinlerinin kayıp olduğunu görür. Sonradan öğrendiğine göre burada çalışan madenciler, eski Mars medeniyeti tarafından yer altında yapılmış bir kapı açıklığı bulmuşturlar. Kapıyı açtıklarında bilahare kendilerini çarpacak olan hayaletler serbest kalmıştır.

Çarpılan madenciler tahribata yol açarlar ve kendilerini yaralarlar. Ballard'ın madencileri geri püskürtmesi ve hayaletleri yok edip kasabadan ayrılması gerekir. Fakat çarpılmış bir insanı öldürmesiyle Marslı hayalet başka birini çarpar ve planları altüst olur. Ekip sonunda nükleer reaktörü patlatarak bu insan topluluğunu öldürmeye karar verir.

Ballard'ın arkadaşları madenciler tarafından yok edilir. Geriye kendisi ile Williams kalır. Williams yetkililer katliamdan kendisini sorumlu tutmaması için Ballard'ı kelepçeleyerek kaçar. Ballard daha sonra hastaneye gelir ve hayaletlerin şehre saldırdığını görür. Williams sonunda Ballard ile birlikte savaşmak için geri döner.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Natasha Henstridge Teğmen Melanie Ballard
Ice Cube James "Desolation" Williams
Jason Statham Çavuş Jericho Butler
Clea DuVall Bashira Kincaid
Pam Grier Helena Braddock
Joanna Cassidy Dr. Arlene Withlock
Richard Cetrone Büyük baba Mars
Rosemary Forsyth Engizisyon Mahkemesi Üyesi
Liam Waite Michael Descano
Duane Davis Uno
Lobo Sebastian Dos
Rodney A. Grant Tres

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]