Yaşıyorlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yaşıyorlar (Orijinal Adı They Live)Carpenter tarafından yazılan ve yönetilen bir 1988 Amerikan bilim kurgu filmi. Filmin başrol oyuncuları Roddy Piper, Keith David, ve Meg Foster. Film bilim kurgu kategorisinde olmasına rağmen sistem eleştirisi yapan yönüyle öne çıkmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatını sürdürebilmek için yolu büyük şehre düşen John (Rody Piper) bir inşaatta çalışmaya başlar. Çevresindeki herkes işsizlikten, geçim sıkıntısından ve yaşamın tekdüzeliğinden şikayetçidir. eski bir kiliseye düzenlenen polis baskınından sonra kutular dolusu güneş gözlüğü bulur. Gözlüğü taktığında dünya değişmekte ve çevresindeki her şeyin satır araları okunabilir bir hale gelmektedir. Dünya uzaylıların işgali altındadır. Uzaylılar dünyadaki tüm önemli mevkileri ele geçirmiş yaşamın keyfini sürmekte ve dünyanın kaynaklarını sömürmektedir. İnsanlar bunun farkında değildir çünkü uyutulmuşlardır. Tüm reklam tabelalarında "itaat et, tüket, tv izle, düzeni eleştirme" gibi mesajlar vardır. Paranın üzerinde "Bu Senin Tanrındır" yazar. John taktığı gözlük sayesinde bu gizli mesajları görmeye başlar. Kısa bir süre sonra gözlüğü üretenlerle bağlantıya geçecek ve direnişe katılacaktır. John'un bu dünyaya karşı savaşmak için tek sahip oldugu onları görebildigi gözlügü ve tüfeğidir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Meşhur "gözlük taktırma amaçlı dövüş sahnesi" başlangıçta 20 saniyelik bir sekanstır; Lakin aslen güreşçi olan Roddy Piper ve ondan aşağı yanı kalmayan David (Frank Armitage) birbirleriyle gerçekten kavgaya tutuşmuşlardır ve sadece yüzlere atılan yumruklar sahtedir. Bu küçük gösteri John Carpenter'ın çok hoşuna gitmiş ve sahneyi uzatmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Piper, John Nada David, Frank Armitage Foster, Holly Thompson Raymond St. Jacques, Street Preacher 'Buck' Flower, Sokak serserisi Peter Jason, Gilbert

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Media Database'de tt0096256/

Sözlük'de they-live--40500

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sinemalar.com|Sinemalar.com'da 17663/they-live