Marozia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marozia'nun İtalyan Hugh ile evliliğini tasvir eden gravür, Francisco Bertolini, Historia de Roma.

Marozia; Maria, Mariuccia ya da Mariozza olarak da bilinir (yaklaşık 890-982), Papa III. Sergius'un metresi olduğu iddia edilen Romalı soylu bir kadın. Kendisine ayrıca Papa X. Ioannes tarafından benzeri olmayan senatrix ("senatoress") ve Roma'nın patricia'sı unvanları verilmiştir.

Edward Gibbon, onun hakkında şöyle yazmıştır: "İki fahişe kız kardeş Marozia ve Theodora,[1] servet ve güzellikleri üzerine kurulmuşlardı, politik ve şehvet oyunları ile aşıklarını Roma papalık tacı ile ödüllendirmişler ve hükümdarlıkları Karanlık Çağın kadın papa masalının doğmasına neden olmuştur. Gayrımeşru oğlu, torunu, büyük torunu ve iki büyük büyük torunu Petrus'un koltuğuna oturmuştur." Genç kız kardeşi Theodora'nın soyundan Papa XIII. Ioannes, onun yeğeniydi. Bu tanımdan Saeculum obscurum[2] terimi Theodora ve kızı Marozia'nın erkek naipleri üzerinden etkin hükümdarlıkları ile ilişkilidir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Marozia, yaklaşık 890 yılında doğmuştur. Tusculum Kontu ve Roma Konsili Theophylact ile Theodora'nın kızıdır. Theodora, Roma'da gerçek güç sahibiydi. Liutprando di Cremona, Theodora'yı "Roma vatandaşları üzerinde erkek gibi güç uygulayan...utanmaz orospu" olarak tanımlar.

15 yaşında, Portus Kardinali iken tanıdığı, Theophylact'ın kuzeni III. Sergius'un metresi oldu. İkilinin Ioannes (sonradan Papa XI. Ioannes) isminde oğulları oldu. Bu hikâye dönemin iki kaynağında, Liber Pontificalis ve Antapodosis sive Res per Europam gestae (958–62) geçer. Ancak dönemin üçüncü kaynağı Flodoard (y. 894–966), XI. Ioannes'in Marozia ve kocası I. Alberic'in kardeşi olduğunu söyler. Bu nedenle Ioannes, Marozia ve I. Alberic'in oğulları olma ihtimalide vardır.

909 yılında Marozia, Spoleto Dükü I. Alberic ile evlendi. Oğulları II. Alberic, 911 ya da 912 yılında doğdu. 924 yılında I. Alberic, Orte'de öldürüldü zaman Roma toprak sahipleri papalık tarafından temsil edilen geleneksel bürokrasiye karşı mutlak bir zafer elde ettiler. Böylece Roma sivil idareye girmiş oldu.

Tuscany'li Guy[değiştir | kaynağı değiştir]

X. Ioannes'in[3] etkisini azaltmak için, muhalifi Tuscany'li Guy ile evlendi. Guy, güce âşık olduğu kadar, güzel karısına âşık olmuştu. Roma'ya saldırdılar ve X. Ioannes'i Lateran Sarayında tutuklayıp, mahkûm olarak Castel Sant'Angelo'ya yolladılar. Guy, ya yastıkla boğularak ya da yalnızca ihmal ve kötü bakım nedeniyle eceliyle 928 yılında öldü. Marozia, bir darbe ile iktidarı ele geçirdi. Takip eden papalar VI. Leo ve VII. Stephanus, onun kuklaları oldular. 931 yılında oğlu XI. Ioannes'i sadece 21 yaşındayken papa seçtirmiştir.

Arles'li Hugh ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

929 yılında kocası ölünce, Marozia, İtalya Kralı seçilen üvey kardeşi Hugh ile evlenmek üzerine anlaşmaya vardı. Hugh zaten evliydi, fakat Hugh ve Marozia evlenebilmeleri için bu evlilik iptal edildi. Marozia'nun oğlu II. Alberic, Hugh ve Marozia'nın hükümdarlığına muhalefete önderlik etti. 932'de onları indirdikten sonra, evlilik törenlerinde annesini tutuklatmıştır. Marozia, ölümüne kadar tutuklu kalmış, Hugh ise şehirden kaçmıştır. Marozia, 50 yıl tutuklu kalmıştır.

Papa VIII. Benedictus, Papa XIX. Ioannes onun soyundandır. Guy'dan olan kızı Berta Theodora hiç evlenmemiştir.

Soy Ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]


 
 
 
 
 
 
 
I. Theophylact, Tusculum Kontu
864–924
 
Theodora
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İtalyan Hugh
887-924-948
(Ayrıca Marozia ile evlenmiştir)
 
Spoletolu I. Alberic
ö. 925
 
 
Marozia
890–982
 
 
Papa III. Sergius
904–911
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viyanalı Alda
 
Spoletolu II. Alberic
905–954
 
David ya da Deodatus
 
Papa XI. Ioannes
931–935
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. Gregory, Tusculum Kontu
 
Papa XII. Ioannes
955–964
 
Papa VII. Benedictus
974–983
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Papa VIII. Benedictus
Papa 1012–1024
 
III. Alberic, Tusculum Kontu
ö. 1044
 
Papa XIX. Ioannes
Papa 1024–1032
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Peter, Romans Dükü
 
Gaius
 
Octavianus
 
Papa IX. Benedictus
Papa 1032-1048

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Chamberlin, E. R. (1969). The Bad Popes. 
  • Williams, George (1998). Papal genealogy, the families and descendants of the popes. 
  • di Carpegna Falconieri, Tommaso (2008), Marozia 2 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., in Dizionario biografico degli italiani, 70, pp. 681–685

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dip notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Burada Gibbon Marozia'nın annesi Theodora'yı, Marozia'nın kız kardeşi olarak karıştırmıştır.
  2. ^ Saeculum obscurum, papalık tarihinde 10. yüzyılın ilk yarsına verilen isimdir. Latince Karanlık Çağ demektir. Papa III. Sergius'un 904 yılında papa olması ile başlar, Papa XII. Ioannes'in ölümü ile biter.
  3. ^ X. Ioannes'e hasım olan tarihçi Liutprando di Cremona, onun da Marozia'nın aşıklarından biri olduğunu iddia eder.