Mark Tilden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mark Tilden, Eylül 2006

Aslında bir biyofizikçi olan Mark Tilden, günümüzde daha çok oyuncak üreticisi WowWee çatısı altında tasarladığı Robosapien ve diğer robot oyuncaklarıyla tanınmaktadır. Robotların bilgisayar gibi dijital bir beyne sahip olmadan, analog basit bir beyin ile de karmaşık işlerin üstesinden gelebilecekleri teziyle ilk olarak akademik çevrelerde dikkatleri çeken Tilden, buna örnek olarak insanları ve hayvanları örnek gösteriyor. Bu felsefe doğrultusunda oluşturduğu BEAM adındaki ekol, robotlarla hobi olarak uğraşanların en önemli çalışma alanlarından biri olmuştur. BEAM'ın açılım; Biyoloji, Elektronik, Estetik ve Mekanik kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olup işin felsefesini özetlemektedir. Tilden, bir zamanlar kendi tezi doğrultusunda ABD'nin en ileri teknolojilerinin (ve de silahlarının) geliştirildiği Los Alamos National Laboratory'de çalışmalar yapmıştır.

WowWee oyuncak üretici şirketinin başkanı Peter Yanofsky, 2000 yılında Discovery Channel’da yayınlanan bir robot belgeselinde Mark Tilden’i izlediğinde çok etkilenmiş ve Hong Kong’a davet etmiş. Böylelikle başlayan birlikteliğin ilk ürünü B.I.O. (Bug adındaki robot böcekler) oldu. Fakat bunlar pek fazla ses getiremedi. İkinci büyük proje milyonlarca satan ve yolu açan Robosapien adlı insansı robot oyuncak oldu. Satışı 4 milyonu bulan bu robot, çok sayıda ödül de kazandı. Peşi sıra birçok insansı ve hayvansı robot oyuncak geldi;

B.I.O. Bugs (2001), Constructobots (2002), G.I Joe Hoverstrike (2003), RoboSapien (2004), Robosapien v2 (2005), Roboraptor (2005), Robopet (2005), Roboreptile (2006), RS Media (2006), Roboquad (2007), Roboboa (2007), Femisapien (2008).

Ayrıca Mark, 2001 yapımı Lara Croft: Tomb Raider filminde ve arkasından; The 40-Year-Old Virgin, Paul Blart: Mall Cop, X-Men: Son Direniş filmlerinde robot sahneleri için teknik danışmanlık yapmıştır. Özellikle The Big Bang Theory dizisinde sürekli olarak arka planda bulunan robotlarıyla dikkat çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]