Mariya Fyodorovna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maria Feodorovna
Danimarka'nın Dagmar Prensesi
Maria Feodorovna of Russia 1881.jpg
Rusya'nın İmparatoriçesi
Hüküm süresi 13 Mart 1881 - 1 Kasım 1894
Taç giymesi 27 Mayıs 1883
Doğum 26 Kasım 1847(1847-11-26)
Sarı Saray, Kopenhag, Danimarka
Ölüm 13 Ekim 1928 (80 yaşında)
Hvidøre, Klampenborg, Danimarka
Defin Peter ve Paul Katedrali, Sankt-Peterburg, Rusya
Eş(ler)i III. Aleksandr
Çocuk(lar)ı II. Nikolay
Aleksandr Aleksandroviç
Georgiy Aleksandroviç
Kseniya Aleksandrovna
Mihail Aleksandroviç
Olga Aleksandrovna
Tam adı
Marie Sophie Frederikke Dagmar
Hanedan Glücksburg
Babası IX. Christian
Annesi Hesse-Kasselli Louise
Dini Rus Ortodoks, önceki Lütercilik

Maria Fyodorovna, Rusya'nın imparatoriçesi (Dancası: Marie Sophie Frederikke Dagmar (26 Kasım 1847 - 13 Ekim 1928), Danimarka Kralı IX.Christian ile Hesse'li Louise'nin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. Rusya Çarı III. Alexander ile olan evliliğinden sonra Maria Feodorovna adıyla (Kiril alfabesi: Mapия Фёдopoвна) Rusya imparatoriçesi oldu. Çocukları Rusya'nın son hükümdarlığında bulunmuş, II.Nikolay'dan sonra 10 yıl daha yaşamıştır.

İmparatoriçe Maria Feodorovna aynı zamanda, çok soylu ve güçlü olan "Khimshiashvili" hanedanlığınında akrabasıdır. İmparatoriçe'nin amcasının kızı Lady S.Feodorovna Prince Sherip Khimshiashvili(Prince of Adjara & Duke of Aragvi) ile evlenmiştir.Sherip khimshiashvili öldüğünde mezarı Çariçe Maria Feodorovna ve Kocası Çar III.Alexander tarafından yaptırılmış ve cenazesine bizzat katılmıştır.Çar ailesi bu hanedanlık ile akrabalıkları sayesinde uzun yıllar Acara, Arhavi ve Ahıskada Müslüman topluluklar ile huzur sağlamıştır.

Kendisinın Moskova'ya gelişi şerefine düzenlenen töreni için Danimarka Milli Marşı Festival Uvertürü (Kiril alfabesi: Торжественная увертюра на Датский гимн) Pyotr İlyiç Çaykovski tarafında bestelenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]