Mariner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mariner 1'in 1962'de fırlatılışı

Mariner programı, Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA tarafından diğer gezegenl'leri keşfetmek için yürütüldü. 1962 ile 1973 sonları arasında, NASA'nın Jet Propulsion Laboratory (JPL), - Venüs, Mars ve Merkür gezegenlerini ilk kez ziyaret etmek ve ayrıca yakın gözlemler için Venüs ve Mars'a geri dönerek iç Güneş Sistemi'ni keşfetmek için Mariner adlı 10 tane robotik gezegenler arası sonda tasarladı ve inşa etti.[1]

Program, ilk gezegensel uçuş, ilk gezegensel yörünge ve ilk yerçekimi yardımı manevrası dahil olmak üzere bir dizi ilki içeriyordu.[2] Mariner serisindeki 10 araçtan yedisi başarılı oldu ve sonraki birçok NASA/JPL uzay araştırma programı için başlangıç noktası oluşturdular. Planlanan Mariner Jüpiter-Satürn araçları Voyager programı'na uyarlandı,[3] Viking programı yörünge araçları Mariner 9 uzay aracının genişletilmiş modelleriydi. Daha sonra Mariner tabanlı uzay aracı Galileo ve Magellan'ı içerirken, ikinci nesil Mariner Mark II serisi Cassini–Huygens sondasına dönüştü.

Mariner programının toplam maliyeti yaklaşık 554 milyon dolardı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mariner to Mercury, Venus and Mars" (PDF). NASA. 15 Şubat 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020.  Bu madde, bu kaynaktan alınan kamu malı olan bir metni içermektedir.
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; M_program isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; butrica isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ "NASA - NSSDCA - Spacecraft - Details". nssdc.gsfc.nasa.gov. 20 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi.