İçeriğe atla

Mariinski Balesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mariinskiy Balesi sayfasından yönlendirildi)
Kraliyet Bale Okulu öğrencileri, 1891
Mariinski Balesi sanatçılarından Anna Pavlova anısına basılmış para, 1993

Mariinski Balesi (Kirov Balesi), Rusya'nın Sankt-Peterburg şehrinde Mariinski Tiyatrosu'nda yerleşik bale topluluğu.

18. yüzyılda Rus İmparatorluk Balesi olarak kurulan Mariinski Balesi, dünyanın en önemli bale topluluklarındandır. Sovyet döneminde Kirov Balesi adını almış; rejimin çöküşünden sonra yeniden Mariinski Balesi olarak adlandırılmıştır.

1738'de Rusya'nın ilk bale topluluğu için dansçı yetiştirmek üzere Sankt Petersburg'daki Kışlık Saray'da Fransız bale sanatçısı Jean-Baptiste Landé tarafından bir bale okulu kurulmuştu. Bu okulda öğrenim gören on iki kız ve on iki erkek öğrenci, daha sonra Mariinski Balesi haline gelecek olan topluluğun ilk dansçıları oldular.[1] Okul, Kraliyet Bale Okulu; topluluk ise Kraliyet Rus Balesi adını taşımaktaydı. 18. ve 19. yüzyıllarda bale tarihini en önemli isimleri arasında yer alan Charles Didelot, Marie Taglioni, Christian Johansson, Enrico Cecchetti, Jules Perrot, Fanny Cerrito ve Carlotta Grisi gibi bazı sanatçılar bu toplulukta çalıştı.

Rus devrimi'nde okul ve topluluk yeni rejimin yöneticileri tarafından kapatıldı. Ancak önce bale topluluğu Sovyet Balesi adıyla yeniden kuruldu; ardından okul Leningrad Devlet Koreografi Okulu adıyla tekrar açıldı. Bolşevik devrimci Sergey Kirov'un 1934 yılında öldürülmesinden sonra Sovyet Balesi, Kirov Balesi adını aldı.[2] Komünist rejimin çöküşünden sonra Mariinski Tiyatrosu'nda yerleşik opera ve bale toplulukları Mariinski Balesi ve Mariinski Operası adını aldılar. Bale okulu ise, Vaganova Bale Akademisi olarak varlığını sürdürür.

Günümüzde Mariinski Tiyatrosu'nun 200'den fazla dansçısı vardır. Yöneticisi Yuri Fateyev'dir.[3] Mariinski Balesi, Mariinski Operası ve Mariinski Orkestrası ile birlikte sanat yönetmenliğini Valery Gergiev'in yaptığı Mariinski Tiyatrosu tarafından yönetilir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of the Vaganova Ballet Academy". www.vaganova.ru. Vaganova Bale Akademisi web sitesi, Tarihçe sayfası. 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
  2. ^ Hızlan, Doğan. "Hayat Uzun Tarih Kısa:Kirov Balesi'nin Öyküsü". Hürriyet gazetesi, 3 Ağustos 2007. 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2016. 
  3. ^ "Yuri Fateyev Acting Director of the Mariinsky Ballet". www.mariinsky.ru. 10 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
  4. ^ "Valery Gergiev". www.mariinskytrust.org.uk. Mariinsky Tiyatrosu web sitesi. 11 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]