İçeriğe atla

Marie Taglioni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marie Taglioni
Doğum23 Nisan 1804
Stockholm
Ölüm22 Nisan 1884
Fransa
Milliyetİtalyan
MeslekBalerin

Marie Taglioni (23 Nisan 1804, İsveç - 22 Nisan 1884, Fransa) ünlü İtalyan balerin, 19. yüzyıl romantik balesinde çağ açmış, Avrupa dans tarihinin önemli figürlerinden biridir.[1]

İsveç Stockholm'da doğdu. İtalyan koreograf Filippo Taglioni'nin kızıydı ve eğitiminde babasının büyük etkisi oldu. 1822 yılında Viyana'da ilk kez sahneye çıkmasının ardından, 1832'de babasının koreografisini yaptığı ve Paris Operası'nda oynanan La Sylphide balesinde yer aldı. Taglioni, La Sylphide balesinde (İngilizce "en pointe" olarak tabir edilen) parmaklarının ucunda dans ederek, bu tekniği kullanan ilk balerin oldu. Marie Taglioni aynı zamanda La Sylphide'de giydiği üstü oturan altı çan gibi kabarık eteğiyle bugün balerinlerin giydiği klasik bale kıyafetini ilk kullanan oldu.

Marie Taglioni, romantik balenin Paris'te en ünlü temsilcisi oldu. Ancak ünü yalnızca Paris'le sınırlı kalmadı o aynı zamanda Londra, Milano, Viyana, Berlin ve Sankt-Peterburg'da da sahne aldı ve buralarda da hayranlık ve saygıyla karşılandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kassing, Gayle (2007). History of dance: an interactive arts approach. Human Kinetics. s. 131. 20 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Marie Taglioni ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur