Maria Fyodorovna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Maria Fyodorovna (kızlık soyadı), Danimarka'nın Dagmar Prensesi

Maria Fyodorovna, Rusya'nın imparatoriçesi (Dancası: Marie Sophie Frederikke Dagmar (d. 26 Kasım 1847 - ö. 13 Ekim 1928) Danimarka'nın 9. Christian'ının ve Hesse'nin kızı Louise'nin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. Rusya'nın 3. Alexander'ıyla olan evliliğinden sonra Maria Feodorovna adıyla (Kiril alfabesi: Mapия Фёдopoвна) Rusya imparatoriçesi oldu. Çocukları Rusya'nın son hükümdarlığında bulunmuş, 2. Nicholas'dan sonra 10 yıl daha yaşamıştır.

İmparatoriçe Maria Feodorovna aynı zamanda , çok soylu ve güçlü olan "Khimshiashvili" hanedanlığınında akrabasıdır. İmparatoriçe'nin amcasının kızı Lady S.Feodorovna Prince Sherip Khimshiashvili(Prince of Adjara & Duke of Aragvi) ile evlenmiştir.Sherip khimshiashvili öldüğünde mezarı İmp.Maria Feodorovna ve Kocası İmp.Alexander tarafından yaptırılmış ve cenazesine bizzat katılmıştır.Çar ailesi bu hanedanlık ile akrabalıkları sayesinde uzun yıllar Acara, Arhavi ve Ahıskada Müslüman topluluklar ile huzur sağlamıştır.

Kendisinın Moskova'ya gelişi şerefine düzenlenen töreni için Danimarka Milli Marşı Festival Uvertürü (Kiril alfabesi: Торжественная увертюра на Датский гимн) Pyotr İlyiç Çaykovski tarafında bestelenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]