Margot Frank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Margot Frank
Margot Frank (1941)
DoğumMargot Betti Frank
16 Şubat 1926 (98 yaşında)
Frankfurt, Weimar Cumhuriyeti
Ölüm1945
Bergen-Belsen toplama kampı, Nazi Almanyası
Ölüm sebebiTifüs
Ebeveyn(ler)Edith Frank (anne)
Otto Frank (baba)
AileAnne Frank (kardeşi)

Margot Betti Frank (16 Şubat 1926, Frankfurt am Main - Mart başı 1945, Bergen-Belsen toplama kampı) aslen Almanya'dan olan Holokost'un Yahudi-Hollandalı bir kurbanıydı. Hatıra Defterile tanınan Anne Frank'ın ablasıydı.

Bergen-Belsen toplama kampı gerekçesiyle Margot ve Anne Frank için mezar taşı

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Margot Frank, ebeveynleri Otto Frank ve Edith Frank-Holländer'in ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesinin genç yaşta ölen kız kardeşinin anısına kendisine Betti adı verildi.[1] 1927'den itibaren Margot, Marbachweg 307'deki evde ve ardından Ganghoferstraße 24'te (her ikisi de Dornbusch bölgesinde) yaşadı. Aile, asimile olmuş bir Yahudi ve diğer halk topluluğunda yaşıyordu ve çocuklar Katolik, Protestan ve Yahudi arkadaşlarla birlikte büyüdüler. Franklar, Yahudi inancının birçok geleneğini koruyan ancak birkaç adeti sürdüren Reform Yahudileriydi.[2]

Frankfurt'ta, Margot önce Ludwig Richter Okulu'na, daha sonra Varrentrapp Okulu'na katıldı ve ayrıca Yahudi dini eğitimi aldı.[3]

1933'te Nasyonal Sosyalistler iktidarı ele geçirdikten sonra, Frank ailesi Almanya'nın Frankfurt kentinden Hollanda'nın Amsterdam kentine, Rivierenbuurt (Türkçe: nehir bölgesi) bölgesindeki Merwedeplein 37'de bir daireye taşındı. 1933 yazında Otto Hollanda'ya taşındı. Amsterdam'ın merkezinde yeni şirketi Opekta'yı kurmakla meşguldü.[4] Edith, Kasım ayında bir daire aramak için onu takip etti. Margot, Aralık'ta, Anne ise Şubat 1934'te.[5] Margot yakınlardaki Jekerstraat'taki devlet okuluna gitti,[3] Hollandaca öğrendi ve bir arkadaş çevresi edindi. Daha sonra kız lisesine gitti, tenis oynadı ve kürek çekmeyi severdi. Edith Frank-Holländer ile birlikte sık sık liberal sinagoga katıldı ve burada din eğitimi de aldı. 1940'ta Margot, Siyonist gençlik örgütü Makkabi Hatzair'in bir üyesi oldu.[6] 1940'tan İkinci Dünya Savaşı'nda Hollanda'nın Alman işgali sırasında, yeni anti-Semitik yasalar Yahudileri giderek haklarından mahrum etti. Margot ve Anne, 1941 yazında Yahudilerin Yahudi olmayan okullara gitmeleri yasaklandıktan sonra Yahudi Lisesi'nde okula gittiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Margot Frank". Anne Frank House. 24 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  2. ^ "Margot Frank". Anne Frank Fonds. 30 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  3. ^ Otto Franks Geheimnis : der Vater von Anne Frank und sein verborgenes Leben (Almanca). Carol Ann Lee. 30 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Otto Frank". Anne Frank Fonds. 30 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022.