Marcia Otacilia Severa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marcia Otacilia Severa , Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Arap Philip'in karısı.

Severa, muhtemelen Severuslar adına Makedonya ve Moesia valisinin kızıdır.[1] Philip'le o henüz İmparator III. Gordian döneminde atlı birliklerde subayken evlendi. 237 de, 246 yılında babasının imparatorluğa yükselmesi sırasında aynı haklara sahip olarak müşterek imparator olacak olan oğlu Marcus Iulius Severus doğdu. Otacilia'nın bir olasılığa göre sonraki imparatorlardan Aurelian'ın (270–275) karısı olacak olan Severina adında bir kızı vardı. Kocasının imparator olabilmesi için Gordian III'e karşı düzenlenen komplonun içinde olduğu iddia edilir.

Bir ihtimale göre, Hristiyanlığı kabul etmiş ya da etkisinde kalmış olduğu iddia edilir çünkü kocası Arap Philip'in saltanatı sırasında Hristiyanlara yapılan kovuşturmalar oldukça azalmıştır.

249 yılında, Verona'da sonraki İmparator Decius'un birlikleri karşısındaki bozgun sonrası ölen kocası ve oğlunun ölümüne şahit oldu ve bunun üzerine ölümüne kadar sürecek bir inzivaya çekildi.

Edebiyatta[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Brigitte Klein: Tranquillina, Otacilia, Etruscilla, Salonina. MS 3. yüzyılın dört İmparatoriçesi". Diss., Saarbrücken 1998.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Babası olup olmadığı kesin olmayıp erkek kardeşi olması da muhtemeldir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]