İçeriğe atla

Manon Lescaut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1753 baskısının ilk sayfası

Manon Lescaut, Abbé Prévost'nun romanı. Özgün adı L'Histoire du chevalier des Grieux et de Manon Lescaut'dür. Bu ünlü roman önce Hollanda'da (1731), sonra Fransa'da yayınlandı (1733). Fakat o dönemin ileri gelenleri arasında konusu açıksaçık, ahlak bozucu bulunduğu için tepkiyle karşılandı ve toplatıldı. Buna rağmen çok popüler oldu ve korsan sürümleri yaygın olarak dağıtıldı.

Romana adını veren Manon, yaşadığı düşük yaşamdan kurtulup bir manastıra kapanmak için Amiens'e geldiğinde Şövalye Des Grieux ile karşılaşır. Genç şövalye ilk görüşte Manon'a aşık olur. Aralarında derin bir aşk doğar. Manon'un babası, Manon ve şövalyenin kaçtığı Paris'te şövalyeyi bulup kaçırtır ve bir manastıra kapatsa da onların buluşmasına engel olamaz. Manon ise Amerika'ya sürgün edilen fahişelerle birlikte New Orleans'a gönderilir. Des Grieux da ardından gider. Fakat kötü yazgı burada da onların yakasını bırakmaz. Des Grieux, Manon'a âşık olan Amerika genel valisinin oğlu ile düello yapmak zorunda kalır, onu yaralayınca kaçıp çöllerde saklanırlar. Manon çölde sevgilisinin kucağında ölür.

Bu duygusal içeriği ve anlatımıyla Manon Lescaut romanı, 18. yüzyıl romantizminin aşk romanları içinde başyapıtlardan sayılır. Puccini ve Massenet'nin aynı adlı operalarının temelini oluşturan bu roman 6 tane filme de uyarlanmıştır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]