İçeriğe atla

Maniema

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maniema
Maniema
Maniema
Genel bilgiler
Başkent: Matadi
Yüzölçümü: 132.250 km²
Nüfus: 1.246.787 (1998)
Nüfus yoğunluğu: 9,4 kişi/km² (1998)

Maniema, Afrika ülkesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin toplamda var olan on bir bölgesinden bir tanesidir.

Maniema bölgesi yüzölçümü açısından ülkenin orta ölçekli bölgelerinden biri konumunda bulunurken, nüfus açısından da ülkenin en az nüfusa sahip bölgesi konumundadır. Bölge kuzeyde Doğu bölgesi, doğuda Kuzey Kivu ve Güney Kivu bölgeleri, güneyde Katanga bölgesi, batıda ise Doğu Kasai bölgesi ile komşu konumundadır.

Maniema bölgesi 1962 ile 1966 yılları arasında var olmuş, daha sonra Kivu Bölgesi içerisine dahil edilmiştir. 1988 yılında gerçekleştirilen yeni yönetim reformu ile aynı isim ile yeniden oluşturulmuştur.

Yer altı zenginlikleri bakımında ülke genelinde ön bölümlerde yer alan bölge, bu özelliği ile uzun yıllardır savaşların ve çatışmaların yaşandığı bölgelerden biri konumundadır. Başkent Kinşasa ve böylelikle de merkezi hükûmete uzaklığı nedeniyle Ruanda ve Uganda'nın da dahil olduğu birçok askeri unsur ve ayrılıkçı örgütler bu bölgede çatışmaları sürdürebilmektedir.

Uluslararası baskılarında sonucu 2003 yılında geçici hükûmet konusunda uzlaşmaya varılması ile Maniema'da yaşanan çatışmalar komşu bölgeler Kuzey ve Güney Kivu'ya oranla hafiflemiştir.

Bölge genelinde 1998 tahmini verilerine göre 1.246.787 kişi yaşamaktadır.[1]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]