Manhua

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uzak Doğu'da Durum (1899)

Manhua (Basitleştirilmiş Çince: 漫画; Geleneksel Çince: 漫畫; pinyin: mànhuà; "hazırlıksız eskizler"), Çin anakarası, Hong Kong ve Tayvan kökenli Çince çizgi romanlar için kullanılan genel bir terimdir. Çin dışında, bu terim Çin'den gelen çizgi romanlar için kullanılmaktadır.

Manhua, sözcük olarak başlangıçta 18. yüzyıldan kalma bir Çin mürekkep sanatı terimidir. Çin'de çizgi romanlar ve anlatımlı illüstrasyonlar, imparatorluk tarihi boyunca bir şekilde veya biçimde varlığını sürdürmüştür. Feng Zikai, 1925 serisi karikatürlerinde Zikai Manhua başlığını ekleyerek modern anlamda terimi yeniden başlattı.[1]

Manhua kelimesi için kullanılan karakterler, Japon mangası ve Kore manhwasında kullanılanlar ile aynı olup hem manga hem de manhwa, Çincedeki manhua kelimesinden gelmektedir.[1] Bir manhua çizeri manhuajia (漫画家, 漫畫家) olarak adlandırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Petersen, Robert S. (2011). Comics, Manga, and Graphic Novels: A History of Graphic Narratives. ABC-CLIO. ISBN 9780313363306. 2 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]