Manfred Lahnstein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Manfred Lahnstein, Alman siyasetçi (SPD). 1982 yılında Alman Federal Maliye Bakanı yanı sıra Federal Ekonomi Bakanı ve 2004 yılına kadar medya holdingi Bertelsmann için çalıştı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkrath'da köy doktorunun oğlu olan Manfred Lahnstein üç kardeş ile büyüdü. Manfred Lahnstein Sonja Lahnstein-Kandel ile evli. Lahnstein'in ilk evliliğinden bir kızı ve bir oğlu var. Hamburg'da yaşamaktadır.

1982 yılında, Lahnstein Helmut Schmidt döneminde,Batı Almanya'nın Maliye Bakanı oldu. 1983 yılında profesyonel politikacı oldu. 1983 yılında Manfred Lahnstein Federal Meclis'e gelen, Gütersloh Bertelsmann AG tarafından işe alındı. 1998-2004 itibaren Kurulun özel temsilcisi olmuş , Bertelsmann Grubu için çalışmış.

1986 yılından itibaren, o Hochschule für Musik und Theater Hamburg kültür ve medya yönetim profesörüdür. 1994 yılından itibaren Hamburg danışmanlık firması Lahnstein & Partners, Uluslararası Danışmanlar başkanıdır. 1996'dan bu yana Almanya'nın en büyük özel kuruluşlarından biri olan, ZEIT-Stiftung Kurulu Başkanıdır. 2009 yılı Şubat ayında Londra merkezli yatırım şirketi Berger Lahnstein Middelhoff & Partners LLP (BLM Ortaklar) Denetim Kuruluna atandı. Manfred Lahnstein Suudi holdinglerinden Olayan Grubu ve yatırım bankası Rothschild'in bir danışmanıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]