Biyomateryal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kalça implantı, biyomalzemelerin uygulamalarına bir örnektir

Biyomateryal veya biyomalzeme tıbbi sistemler için biyolojik sistemlerle etkileşime girecek şekilde tasarlanmış herhangi bir maddedir. Terapötikdir, vücudun doku işlevini tedavi eder, güçlendirir, onarır veya değiştirir veya tanısaldır. Bir bilim olarak, biyomalzemeler yaklaşık elli yıldır mevcuttur.[1] Biyomalzeme çalışmasına biyomalzeme bilimi veya biyomalzeme mühendisliği denir. Birçok şirketin yeni ürünlerin geliştirilmesine büyük miktarda para yatırmasıyla tarihi boyunca istikrarlı ve güçlü bir büyüme yaşadı. Biyomalzeme bilimi, tıp, biyoloji, kimya, doku mühendisliği ve malzeme bilimi unsurlarını kapsar. Biyoplastik, biyoplazma ve biyopolimer gibi ürünler de biyomalzemedir.

Biyomalzeme, biyolojik bir sistem tarafından üretilen kemik doku gibi biyolojik bir malzemeden farklıdır. Ek olarak, uygulamaya özel olduğundan, bir biyomateryalin biyouyumlu olarak tanımlanmasına özen gösterilmelidir.[2] Biyolojik uyumluluk olan veya bir uygulama için uygun olan bir biyolojik madde, diğerinde biyolojik olarak uyumlu olmayabilir.

Biyomalzemeler doğadan elde edilebilir veya laboratuvarda metalik bileşenler, polimerler, seramikler veya kompozit malzemeler kullanan çeşitli kimyasal yaklaşımlar kullanılarak sentezlenebilir.[3] Genellikle tıbbi bir uygulama için kullanılırlar veya uyarlanırlar. Bu nedenle doğal bir işlevi yerine getiren, büyüten veya değiştiren bir yaşam yapısının veya biyomedikal cihazın tamamını veya bir kısmını içerirler. Bu tür fonksiyonlar, bir kalp kapakçığı için kullanıldığı gibi nispeten pasif olabilir veya hidroksiapatit kaplı kalça implantları gibi daha etkileşimli bir fonksiyonelliğe sahip biyoaktif olabilir. Biyomalzemeler ayrıca her gün dişçilik uygulamalarında, ameliyatta ve ilaç dağıtımında kullanılmaktadır.[4] Örneğin, emprenye edilmiş farmasötik ürünler içeren bir yapı, bir ilacın uzun bir süre boyunca uzun süre salınmasına izin veren vücuda yerleştirilebilir. Bir biyomateryal ayrıca nakil materyali olarak kullanılan bir otograf, allogreft veya ksenograft olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2019. 
  4. ^ https://www.researchgate.net/publication/318897063_The_Importance_of_Advance_Biomaterials_in_Modern_Technology_A_Review[yalın URL]