Mahmutlu, Çiçekdağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mahmutlu
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Çiçekdağı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 322
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [2]

Mahmutlu, Kırşehir ilinin Çiçekdağı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahmutlu, Şeyhbilan aşiretinin Kırşehir`de kurduğu ilk köylerden birisidir. Nüfus yoğunluğu ve kabile dokusu açısından etkin ve büyük bir köydür. Komsu birçok köyün kurucu aileleri Mahmutlu`dan ayrılmadır.

Şeyhbilanlar il merkezinin kuzeyine düşen bölgede toplam 10 köy kurmuşlardır. Coğrafik konumlanışları il merkezi ile Çiçekdağ ilçesi arasındaki geniş ve düz alana yayılmış olan Mifîkan ve Berketî köyleri arasındaki bölgedir. On köy içerisinde Çevirme, Bahçepınar ve Mahmutlu yerleşime açılan ilk köylerdir.

Diğerleri yani Çamalak, Çiğdeli, Yalnızağaç, Üçkuyu, Doğankaş, Çanakpınar ve Pöhreng bu üç köyden ayrılan kabileler tarafından kurulmuşlardır.

Bu köylerin kültürel dokusunu özellikle Dulkadirli Ulusu arasında önemli bir yere sahip olan Uluyörükler oluşturmaktadır. Uluyörüklerin alt kolu olan diğer Türkmen aşiretleri bu köylere 18.yy' da yerleşmişlerdir. Pare Türkmen Oymakları,ile birlikte bayındır, Kaska, Abaza, Atçeken, Şave ve Tok adını almış Türkmen aşiretleri bu bölgeleri yurt edinmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgeye göç eden Şeyh Bilan aşireti asıl olarak Rişvan aşiret konfederasyonun içinde de sayılmaktadır. Rişvan Aşireti'nin cemaat şaile birlikte olmustur. Rişvanlar bugun Adiyaman, Malatya, Gaziantep, Yozgat, Konya, Ankara illerinde bulunmaktadir. Rişvanlar bilinen en büyük Türkmen Aşiretleri arasındadır. Her sene Rişvan Türkmenleri buluşup, bahar şenlikleri düzenlemektedirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir iline 70 km, Çiçekdağı ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 171

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]