Mahir Yağcılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Mahir Yağcılar
Doğum 6 Mayıs 1961 (1961-05-06) (57 yaşında)
Prizren, Yugoslavya SFC
Milliyet Türk
Meslek Siyasetçi, mühendis (eskiden)
Siyasi parti KDTP

Mahir Yağcılar (d. 6 Mayıs 1961, Prizren, Yugoslavya SFC, bugün Kosova) Kosovalı Türk siyasetçi ve eski ulaştırma ve trafik mühendisidir. 2012 yılı itibarıyla, KDTP genel başkanı ve Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1961 yılında Prizren’de doğan Mahir Yağcılar ulaştırma ve trafik mühendisidir. 1984 yılında Saraybosna Üniversitesi Ulaştırma ve Trafik Fakültesinden mezun oldu. Yağcılar, Kosova’nın ünlü ulaşım ve taşımacılık şirketi olan ‘Kosovatrans’ yönetim kadrosunda yer almıştır. 2000 yılının Nisan ayında, KDTP genel başkanı seçildi. Geçici Yönetim Konseyi üyesi olduğu gibi şu anda Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı olmuştur. Halen Kamu Yönetimi Bakanıdır.

Kosova idaresinde sağlık bakanı ve Kosova Meclisi başkanı olarak görev almıştır. 2008 yılından itibaren Haşim Taçi başbakanlığındaki hükümette Kosova Cumhuriyeti Çevre ve Alan Planlama Bakanıdır.

Parti Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Türklerinin siyasi kuruluşu KDTP içinde bazı anlaşmazlıkların tarafı olan Yağcılar, 12 Eylül 2010 tarihinde, KDTP genel başkanlığından alınmıştır.[1] Ancak, bu parti içi anlaşmazlık Yağcılar lehine gelişmiş, kendisi parti başkanlığına dönmüştür. Bu süreçte parti üyelerinden Arif Bütüç, partiden ihraç edilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]