Magister derecesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir magister derecesi (veya magistar, Latince: "öğretmen"), çeşitli yükseköğretim sistemlerinde kullanılan bir akademik unvandır.

Magister derecesi, Avrupa'daki orta çağ üniversitelerinde ortaya çıktı ve aslen doktora derecesine eşitti; doktorat ilk olarak ilahiyat, hukuk ve tıp alanında yapılırken, magister derecesi genellikle, tüm diğer akademik konuları kapsayan kıta Avrupası'nda “felsefe” olarak bilinen liberal sanatlarda (yedi özgür sanat) verildi.[1] Bazı ülkelerde, başlık modern çağa kadar bu orijinal anlamını muhafaza ederken, diğer ülkelerde, magister daha düşük bir derecenin başlığı haline gelmiştir, bazı durumlarda bir yüksek lisans derecesi ile paraleldir (kognitif).

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı magister derecesini yüksek lisans derecesine eşdeğer sayıyor.

Avusturya, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Slovakya'da, magister'i elde etmek, en az beş yıllık bir çalışma gerektirir ve bu da bir diploma derecesine benzer bir final tezidir. Diploma, doğa bilimlerinde ve mühendislik alanında hakim iken, magisterler beşeri ve sosyal bilimlerde ödüllendirilir.[2]

Polonya'da magister, 5 yıllık Üniversite seviyesinde eğitimden sonra verilir ve bir yüksek lisans, yüksek lisans, Bilim, Yüksek Lisans, Yüksek Lisans, Akademik bir disiplindedir. Bologna süreci'nin uygulanmasıyla, birçok ülkede Magister derecelerine götüren müfredatlar aşamalı hale getirilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]