Maggiore Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maggiore Gölü
Maggiore Gölü havadan
Harita
Havza
Ülke(ler)İsviçre, İtalya
Koordinatlar46°5′53″K 8°42′53″D / 46.09806°K 8.71472°D / 46.09806; 8.71472
Ada(lar)Brissago Islands, Borromean Islands
Yerleşim(ler) (sahil)Locarno, Luino, Verbania, Arona, Stresa
Genel bilgiler
Akarsu (gelen)Ticino nehri
Akarsu (giden)Ticino nehri
Etki alanı6.599 km2 (2.548 sq mi)
Uzunluk64,37 km (40,00 mi)
Genişlik10 km (6,2 mi)
Yüzölçümü212,5 km2 (82,0 sq mi)
Ortalama derinlik177 m (581 ft)
En derin noktası372 m (1.220 ft)
Su hacmi37 km3 (8,9 cu mi)
Yüzey rakımı193 m (633 ft)
İkamet süresi4 sene
Wikimedia Commons
Switzerland üzerinde Maggiore Gölü
Maggiore Gölü
Maggiore Gölü (Switzerland)
İtalya üzerinde Maggiore Gölü
Maggiore Gölü
Maggiore Gölü (İtalya)
Avrupa üzerinde Maggiore Gölü
Maggiore Gölü
Maggiore Gölü (Avrupa)

Maggiore Gölü (İtalyanca: Lago di Maggiore), İtalya'nın kuzeyinde ve İsviçre'nin güneyinde Ön-Alpler bölgesinde bulunan eski buzul göllerinden (Como Gölü ve Lugano Gölü, Garda Gölü ile birlikte) en batıda bulunan göldür.

Maggiore Gölü 212.5 km² yüzölçümü ve Locarno'dan Arona'ya kadar olan en uzun boyutu 70 km ile ikinci büyük İtalyan gölüdür ve güney İsviçre'deki göllerin en büyüğüdür.

Maggiore Gölü sahilleri kenarlarıdaki korumalı dağlar dolayısıyla hem yaz hem de kış ılıman iklimlidir. Bu nedenle bu sahillerde ılıman Akdeniz iklimi bitkileri ve egzotik iklimler bitkileri yetişebilir. Bu göl sahillerinde Avrupa'da ün yapmış özel bahçeler bulunur. Bunlar arasında İsola Madere, İsola Bella ve İsole di Brissagio adaları bahçeleri; Verbania'daki Villa Taranto bahçesi ve Stresa şehrinin batısındaki dağda Alpinia botonik bahçesi sayılabilir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ascona (ortada), Locarno (solda) ve Monte Gambarogno'nun altındaki göl kıyısı (gölün diğer tarafında sağda) ile kuzeydoğu yönünde uzun göl.

Maggiore Gölü 69 km uzunluktadır. Böylece uzunluk bakımından diğer İtalyan göllerini geçer. Genişliği genellikle 3–5 km olup Pallanza'da batıya açılan körfezden ve Stresa'ya genişlik 10 km olur. Fakat yüzölçümü karşılaştırılırsa Garda Gölü daha büyük alanlıdır.

Gölün rakımı denizden 193 m üzerindedir. Ama gölün maksimum derinliği 372 m olup gölün dibinin büyük bir kısmı deniz altında rakımdadır.

Gölün coğrafi şekli ve sahilleri çok kıvrımlıdır. Bu nedenle gölün büyük bir kısmının görülebileceği bir manzara noktası bulmak imkânsız gibidir. Bu gölün büyüklüğünü hemen bir bakışta anlamayı güçleştirir ama etrafındaki manzara sayısını artırır.

Gölün kuzeyindeki kıyılar Alpler tipine uyarak sarptırlar; orta taraflarında daha yumuşak meyıllı tepeler vardır; ama gölün güneyi Lombardiya düzlüklerine hemen hemen ulaşır.

Golün kuzeyinde gole giren akarsular Ticino Nehri; "Maggia Nehri"; Orta Gölü'nün ayağı olan "Toçe Nehri" ve Lugano Gölü ayağı olan "Tresa Nehri"'dir. Verzasca, Giona ve Cannobibo adlı dereler de gole sullarını akıtırlar. Gölün tek ayağı "Ticcino Nehri" olup bu nehir Pavia şehrinin hemen güney-doğusunda Po Nehri'ne katılır.

Maggiore Gölü sahil kentleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre Piyemonte Lombardiya

Edebiyatta referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Maggiore Gölü Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in Silahlara Veda adlı romanında yer alır. Frederic Henry ve sevgilisi Catherine Barkley İtalyanlardan kaçarken kürekli bir tekneyle bu gölü geçmek zorunda kalırlar.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]