Maggiore Gölü

Koordinatlar: 45°57′K 8°38′D / 45.950°K 8.633°D / 45.950; 8.633
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maggiore Gölü
Havza
Konum

İtalya: Lombardiya, Piyemont

İsviçre: Canton Ticino
Ada(lar) Brissago Adalari, Borromee Adalari
Genel bilgiler
Yüzey rakımı 193 m
Wikimedia Commons


Maggiore Gölü (İtalyanca: Lago di Maggiore), İtalya'nın kuzeyinde ve İsviçre'nin güneyinde Ön-Alpler bölgesinde bulunan eski buzul göllerinden (Como Gölü ve Lugano Gölü, Garda Gölü ile birlikte) en batıda bulunan göldür.

Maggiore Gölü 212.5 km² yüzölçümü ve Locarno'dan Arona'ya kadar olan en uzun boyutu 70 km ile ikinci büyük İtalyan gölüdür ve güney İsviçre'deki göllerin en büyüğüdür.

Maggiore Gölü sahilleri kenarlarıdaki korumalı dağlar dolayısıyla hem yaz hem de kış ılıman iklimlidir. Bu nedenle bu sahillerde ılıman Akdeniz iklimi bitkileri ve egzotik iklimler bitkileri yetişebilir. Bu göl sahillerinde Avrupa'da ün yapmış özel bahçeler bulunur. Bunlar arasında İsola Madere, İsola Bella ve İsole di Brissagio adaları bahçeleri; Verbania'daki Villa Taranto bahçesi ve Stresa şehrinin batısındaki dağda Alpinia botonik bahçesi sayılabilir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Maggiore Gölü 69 km uzunluktadır. Böylece uzunluk bakımından diğer İtalyan göllerini geçer. Genişliği genellikle 3–5 km olup Pallanza'da batıya açılan körfezden ve Stresa'ya genişlik 10 km olur. Fakat yüzölçümü karşılaştırılırsa Garda Gölü daha büyük alanlıdır.

Gölün rakımı denizden 193 m üzerindedir. Ama gölün maksimum derinliği 372 m olup gölün dibinin büyük bir kısmı deniz altında rakımdadır.

Gölün coğrafi şekli ve sahilleri çok kıvrımlıdır. Bu nedenle gölün büyük bir kısmının görülebileceği bir manzara noktası bulmak imkânsız gibidir. Bu gölün büyüklüğünü hemen bir bakışta anlamayı güçleştirir ama etrafındaki manzara sayısını artırır.

Gölün kuzeyindeki kıyılar Alpler tipine uyarak sarptırlar; orta taraflarında daha yumuşak meyıllı tepeler vardır; ama gölün güneyi Lombardiya düzlüklerine hemen hemen ulaşır.

Golün kuzeyinde gole giren akarsular Ticino Nehri; "Maggia Nehri"; Orta Gölü'nün ayağı olan "Toçe Nehri" ve Lugano Gölü ayağı olan "Tresa Nehri"'dir. Verzasca, Giona ve Cannobibo adlı dereler de gole sullarını akıtırlar. Gölün tek ayağı "Ticcino Nehri" olup bu nehir Pavia şehrinin hemen güney-doğusunda Po Nehri'ne katılır.

Maggiore Gölü sahil kentleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre Piyemonte Lombardiya

Edebiyatta referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Maggiore Gölü Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in Silahlara Veda adlı romanında yer alır. Frederic Henry ve sevgilisi Catherine Barkley Italyanlardan kaçarken kürekli bir tekneyle bu gölü geçmek zorunda kalırlar.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]