Madurodam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madurodam'ın girişi
1970 yılında Schiphol Havalimanının Madurodam'daki açılış töreni

Madurodam Hollanda'nın Lahey şehrinde bulunan minyatür şehir'dir.

Hollanda şehirlerinde bulunan binaların ve yapıların 1:25 ölçeğinde küçültülmüş modelleri sergilenmektedir.

1952 yılında inşa edilmiş olup, o tarihten bu yana milyonlarca turist ziyaretine sahne olmuş önemli bir turistik merkezdir.

Bu minyatür şehir ismini bir hukuk öğrencisi iken Nazi işgalinde Hollandalı direnişçiler arasında bulunan ve Nazi toplama kampları'nda öldürülen George Maduro'nin ailesinin bağışı ile yapılmıştır.

2 Temmuz 1952'de genç bir prenses olan Beatrix Madurodam'a başkan olarak atanmıştır. Beatrix kraliçe seçildikten sonra yönetim şekline bir değişiklik getirmiştir. Bugün Madurodam, bölgede bulunan okullardan seçilmiş ve seçimle gelen 25 genç üye tarafından yönetilmektedir.

Bu durum Storybook Land in Disneyland'a ilham kaynağı olmuştur.[1]

Dünyaca ünlü minyatür şehir Madurodam 55 yıldan fazladır Hollanda’nın bütün harikulade özellikleriyle tanışmak için tek kelimeyle uygundur: Amsterdam’ın kanal binaları, Utrecht’teki Dom kulesi, Lahey’deki Altın Faytonuyla Binnenhof ve Delta işlerinin bir kısmı. Hollanda’nın ünlü olduğu her şey Madurodam’da en ince ayrıntılarına kadar 1:25 ölçekte inşa edilmiştir. 2002 yılından beri minyatürleri Miniaturk'ünde yapımcısı olan İstanbul merkezli Miniatureart firması tarafından yapılmaktadır. www.miniatureart.com.tr adresinde görülebilir.

Madurodam hareket doludur. Yeni Amsterdam Havaalanı Schiphol’da her çeşit uçaklar inip kalkarlar ve yemek tedarik araçları gelir giderler. Yel değirmenleri dönerler, gezinti tekneleri kanallardan gider, limanda bir yangın söndürülür ve trenler dünyanın en büyük minyatür demir yolları üzerinden bir şehri tamamen dolaşır.

Tadilat edilmiş dükkânı ise geniş hediyelik eşya seçeneğini sunar. Oyun bahçesi ve piknik alanı ise parkı bütünler.

Foto Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Disney Tarihinde Bugün: 18 Haziran". 28 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]