Madenköy, Hafik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Madenköy
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Hafik
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım [1] 1.500 m (4.921 ft)
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260058
 - Toplam 25
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58760
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260058

Madenköy, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının köyde bulunan maden ocaklarından geldiği bilinmektedir. Köy daha evvelce Günyamaç köyünün yaylalığı iken dedelerimiz 19.yüzyıl başlarında köyün baraj suları altında kalan yerine yerleşmişlerdir.Şu an köy ekilen arazilerinin sular altında kalmasına rağmen hane sayısını daha da artırarak bir sayfiye yeri görüntüsünü aldığı yeni yerine yerleşmiştir.

kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Köyün geleneksel yemekleri: madımak, ayran çorbası, sarı burma tatlısı, sini böreği,Hıngel , eşkülaş , könbe , kete , ev makarnası .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 60 km, Hafik ilçesine 23 km uzaklıktadır. 7 Pare diye adlandırılan Köyler Birliğine mensuptur ve bunlar hepsiyle birbiriyle yakınlık vardır. 7 Pare köyler; -Besinli Köyü (Buhiya) -Alanyurt Köyü -YeniKöy -Şahin Köyü -pusat Köyü -Kamış Köyü

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. köy kışın 5 ay yoğun kar yağişi almaktadır ilkbahar cok ayrı bir güzellikte yaşanmaktadır . Yazın genelde kurak anadolu iklimi hüküm sürer.ilkbahar ve sonbaharda bol miktarda yagmur almaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 25
2008 25

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eski köyün yerine yapılan barajla,yer ve konum olarak memlekette söz sahibi olacak güzide,gezilip görülmesi,ilerde geçemini balıkçılıklada saglayacak olan şirin bir yer.. Maden Köyünün ekonomisi geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılığa dayalı devam etmekte iken özellikle son yıllarda arıcılık faaliyetlerine ağırlık verilmiştir.Yörede yetişen dağ çiçeklerinin ve bitkilerinin özelliklerinden ve üreticilerin işlerine gösterdikleri itinadan dolayı Çiçek balı kalitesinin üst düzeyde olması üretilen balın neredeyse tamamının il dışına pazarlanmasına olanak sağlamıştır. Şu an için yıllık ortalama üretim yaklaşık 5 ton civarında olmakla birlikte Bal arıcılığı konusunda yapılan yeni yatırımlar ve bilimsel çalışmalar neticesinde üretimin kalitesinden taviz vermeden artırılması için çalışmalar devam etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MADENKÖY KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 22 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.