Besinli, Hafik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Besinli
—  Köy  —
SİVAS
SİVAS
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Hafik
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım [1] 1.530 m (5.020 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 198
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58760
İnternet sitesi: www.besinli.org

Besinli, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı olan Besinli köyü ilçe merkezine 32 km uzaklıktadır. Köye 3 km uzaklıkta Keleş isminde bir de mezrası bulunmaktadır. Köyün eski adı Buhiya (Buhuya) olup ne anlama geldiği bilinmemektedir. Daha sonra köyün ismi Besinli olarak değiştirilmiştir.

Köy : 1520, 1554 ve 1574 yıllarında, şu an Doğanşar ismi ile anılan ilçeyi de kapsayan, Tozanlı nahiyesi sınırlarında mezra olarak anılmakta ve 1554'de 15 nüfus, 1574'te ise 30 nüfusun yaşadığı görülmektedir. Özellikle yarı göçer tarzda yörük hayatı yaşayan ailelerin yayla olarak kullandığı bu bölgelere zamanla yerleşmesi sonucu köyün büyükleri tarafından sürekli anlatılmaktadır. 1690-1691 ve 1693 yıllarına ait kayıtlarda Buhiya, köy olarak geçmektedir. 1773 tarihinde Tozanlı'ya bağlı idi. 1831, 1845 ve 1915 tarihlerinde Tozanlı (Doğanşar-İpsile)'ye bağlı köyler listesinde Buhiya adı bulunmamaktadır. Buhiya (Besinli) 1896 tarihinde Tozanlı'ya bağlanmıştır. Ancak kısa bir süre sonra Tozanlı (Doğanşar-İpsile)'den ayrılarak tekrar Hafik ilçesinin köyü olmuştur. Besinli köyü halkı Pusat, Şahinköy, Alanyurt, Maden, Kamış ve Yeniköy gibi Doğanşar kökenlidir. Besinli'de Bulunan sülale isimleri Doğanşar'da da bulunmaktadır. Bazı ailelerin akrabalık bağları günümüzde de devam etmektedir. Halkın yöresel giyim kuşamı,takıları Gelenek ve görenekleri Doğanşar ile aynıdır. Besinli (Buhiya ) ilk kez 1520'de defter harici olarak yazılmıştır. 1520'de mezra meskûn değildi. 1554'de mezrada 3 hane bulunuyordu. Bunlardan 2'si Sipahizade idi. 1574'de ise köyde 2'si Sipahizade olmak üzere 6 hane yaşamaktaydı. Besinli'de 1973 tarihinde 81 hanede 575, 1990'da 305, 1997'de 222 kişi yaşamaktaydı.

Ekonomi : Besinli Köyünün ekonomisi geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılığa dayalı devam etmekte iken özellikle son yıllarda arıcılık faaliyetlerine ağırlık verilmiştir.Yörede yetişen dağ çiçeklerinin ve bitkilerinin özelliklerinden ve üreticilerin işlerine gösterdikleri itinadan dolayı Çiçek balı kalitesinin üst düzeyde olması üretilen balın neredeyse tamamının il dışına pazarlanmasına olanak sağlamıştır. Şu an için yıllık ortalama üretim yaklaşık 20 ton civarında olmakla birlikte Bal arıcılığı konusunda yapılan yeni yatırımlar ve bilimsel çalışmalar neticesinde üretimin kalitesinden taviz vermeden artırılması için çalışmalar devam etmektedir.

Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy muhtarı : Halil KAYAve ihtiyar heyeti görevlerine devam etmektedirler. Altyapı bilgileri : Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak talebe sayısının yetersiz olması nedeniyle öğretmen ataması yapılamadığından mevcut okul kullanılamamakta öğrenciler başka bir okulda eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi 2000 yılında yapılmış olup doğal arıtma sistemi ile çalışmaktadır. Sağlık ocağı mevcut olup görevli personel olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Köye ulaşımı sağlayan ana yol köy ayrımına kadar asfalt olup bağlantı yolu şu an için stabilize yol konumundadır. Köyde elektrik ve tüm evlerde sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BESİNLİ KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 7 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.