Ekingölü, Hafik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ekingölü
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Hafik
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım [1] 1.350 m (4.429 ft)
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260043
 - Toplam 216
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58760
İnternet sitesi: http://www.ekingolukoyu.com
YerelNET sayfası

Ekingölü, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı, Cumhuriyet kurulduktan sonra değiştirilmiştir. Köyün ve çevresinin, bereketli yapısı ve suyun bol olması nedeniyle bu isim verilmiştir. Ayrıca bu ismini, köyün üstünde yer alan ve düzlük bir alan olan "göl" denilen yerden almıştır. Eski ismi "Ohturum"dur. Çevredeki Türk yerleşimini 1400'lü yıllara kadar götürmek mümkündür. Köyün yakınlarında eski ve harabe haline dönüşmüş bir kilise bulunmaktadır. Bu da Türk-Müslüman yerleşiminden önce bölgede Rum nüfusunun bulunduğunu göstermektedir. Zikredilen tarihten itibaren TÜRKMEN aşiretleri bölgeyi kendilerine yurt edinmişler ve bölgeyi hem kültür hem de medeniyet açısından zenginleştirmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuş uçuşu; Sivas iline 72 km, Hafik ilçesine 52 km uzaklıktadır. Karayolu ile Sivas'a 96, Hafik'e ise 60 km.'dir. Sivas'ın en dağlık ve geçit vermez bölgesinde bulunmaktadır. Konum itibarıyla çevreyi çok iyi bir şekilde gören stratejik bir yerde bulunmaktadır. Bölge çevredeki dağları derin vadilerle yaran Tozanlı deresinin bereketli sularıyla hayat bulmaktadır. Tozanlı deresine halk arasında "öz" denmektedir. Bu kelime eski Türkçede ırmak anlamına gelen "oguz" kelimesinden türemiştir. Köy, işte bu dereye nazır ve yaklaşık derenin 1000-1500 metre üstünde Asmalı dağı sırtlarındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Türkiye'de Karadeniz iklimi hakim olup, köy yoğun bir bitki örtüsü ve doğal su kaynaklarına sahiptir. Köy orman ve fındıklık alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 216
1997 119

2009 yılı itibarıyla köyde yaz aylarında 285 hane yaşıyorken, kışın bu sayı 20'ye kadar düşmektedir. Köyün yaz aylarındaki genel nüfusu 3687 olarak belirtilmektedir. 2009 İTİBİRİYLE KÖYDE YAŞAYAN HANE YAZIN OLMA KAYDIYLA 285 HANE KIŞIN BU SAYI 20 YE KADAR DÜŞÜYOR EKİNGÖLÜ KÖYÜNÜN GENEL NÜFUSU 3687 DİR

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca son dönemlerde arıcılık faaliyetleri gelişmiştir.son yıllarda arıcılık rövaşta ekingölünde organik bal üretiliyor kalitesi de 85 promildir bilginiz olsun vişne kiraz yetiştiriliyoryeni buluşları deniyorlar bakalım ne sonuca varılacak

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol, 35, KM, Sİ, ASFALT DEGİLDİR DEGİLDİR, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "EKİNGÖLÜ KÖYÜ" (Türkçe). YerelNet.org.tr. 7 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150607013124/http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260043. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.