Madam Anahit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Madam Anahit"

Madam Anahit, tam adıyla Anahit Yulanda Varan (Anahit Kuyrig) ya da Akordeoncu Kadın (1917, İstanbul - 29 Ağustos 2003, İstanbul), Türkiye Ermenisi akordeon sanatçısı. Beyoğlu'nda, özellikle Çiçek Pasajı'nda Hohner akordeonuyla dolaşarak eski İstanbul tangoları, Rum kasap havaları ve Ermeni taverna şarkıları çalarak yaşamını sürdürdü ve 40 yıl süreyle pasajın vazgeçilmezleri arasında anıldı. Madam Anahit son yıllarında Nevizade Sokak'ta da çaldı.[1] Beyoğlu ve Çiçek Pasajı belgesellerinde çokça yer buldu, Beyoğlu fotoğraflarının simgelerinden oldu.[2]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Taksim'de Tarlabaşı'nda doğdu. Ağabeyi ‘Vartabed’ olarak tanınan Vosgik Vartabed idi. İlk öğrenimini Anarat Hığutyun Katolik Okulunda, lise eğitimini Esayan Ermeni Okulu’nda yaptı. 16 yaşında lise ikinci sınıftayken, okul korosuna katılarak müziğe başladı. O yılları şöyle anlatır: İlk gençlik yıllarım adada geçti, orada Rum bir komşumuz vardı, oğlu çok güzel akordeon çalardı. Erir, gıpta ederdim. Gönül verdim. Arto Benon’dan akordeon dersleri almaya başladım ve anneme çok ısrar ettim bana bir akordeon alması için. Gittik aldık akordeonu ve ardından doğru Saint Antoine’a, koydum akordeonumu mimberin önüne, adağımı yerine getirdim..[3]

Babanın Suçu, Adalet, Yalancı Yarim, Cennet Çocukları, Kadın ve Şarap, Faize Hücum, Bay Alkolü Takdimimdir, Arkadaş, 24 Saat, Öğretmen gibi birçok filmde biraz rol gereği, biraz figüran olarak yer aldı.[4] Hollanda Televizyonu'nda yaşam öyküsü yayımlanmış olan Madam Anahit, Aşkın Nur Yengi'nin ve Grup Gündoğarken'in çektiği kliplerde de rol aldı.[1] Bir röportajında, hayranı olduğu Johnny Weissmuller'in filmine gitmenin kendisi için hayal olduğu bir dönemde, aktörün İstanbul'a geldiğinde Çiçek Pasajı'nda birlikte dans ederek gazetelere manşet olmalarını anlatır.[5]

Dört evlilik yaptı. İki evliliğinden iki oğlu ve bir erkek, iki kız torunu oldu. Siroza bağlı kalp yetmezliğinden öldü. Şişli Ermeni Mezarlığına defnedildi.[6]

Cezmi Ersöz, Son Yüzler adlı kitabında Beyoğlu'nun diğer ünlü simalarıyla birlikte Madam Anahit'e de yer vermiştir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Çiçek Pasajı seni unutur mu?". http://www.milliyet.com.tr/. 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Yıldızların Altında". http://www.abecesel.com/. 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım); |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ Yaman, Özcan. "Madam Anahit". 5 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016. 
  4. ^ "ÇİÇEKSİZ, ÇİÇEK PASAJI". http://www.mavidalga.com. 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  5. ^ "İstanbul Meyhanesinde Bir Kadın". http://www.istanbul.net.tr. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  6. ^ Ay, Savaş. "Çiçek Pasajı Anahit'i unutmadı". http://www.sabah.com.tr. 10 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  7. ^ "Son Yüzler". http://www.birazoku.com. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)