Grup Gündoğarken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Grup Gündoğarken
Etkin yılları 1982-günümüz
Üyeler İlhan Şeşen
Burhan Şeşen
Gökhan Şeşen

Grup Gündoğarken, İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu. 1983 yılında Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kadıncıklar" adlı müzikli oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatro çalışmalarına Ferhan Şensoy'un İçinden Tramvay Geçen Şarkı, Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro'sunun sahnelediği Aşağı Yukarı, Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul'un çeşitli gece klüplerinde müzik çalışmalarını sürdürdü. 1989 yılında Olacak O Kadar komedi programının jeneriğini yaptı ve grup üyeleri programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundu.

Türkiye'nin çeşitli illerinde konserler veren "Grup Gündoğarken" Türkiye'yi Malezya ve Mısır'da temsil etmiştir.

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor çıktı. Bu albüm özellikle Bir Yaz Daha Bitiyor, Sen Benim Şarkılarımsın ve Sarmaş Dolaş şarkılarıyla beğeni topladı.

1988 Eurovision Türkiye Elemelerine, daha sonra Yaz Bulutları albümüne koyacakları Resimler şarkısıyla katıldı ve finale kalmasına rağmen Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanamadı.

1989 yılında Bir Günlük Aşk adlı üçüncü albümleri çıktı. Bu albümde Bahar Oldum, Hayallerimi Bırak, Güneş Buluta Girdi ve Yol Aldım Sevdalardan şarkıları çok beğenildi. Ama grup asıl çıkışını 1992'de çıkan Ankara'dan Abim Geldi albümüyle yaptı. Albümden Gibi Gibiyim, Beni Aldatma ve albüme ismini veren Ankara'dan Abim Geldi şarkıları beğenildi.

1994 yılında topluluk üyeleri birlikte müzik yapmaya ara verdi. Bu arada grubun üyesi Burhan Şeşen, 13 Mayıs 1996'da ilk solo albümü Bir Düş Gördüm'ü çıkardı. Bu albümü 30 Nisan 2005'te 1, 2, 3... Tıp izledi.

1998 yılında en iyi şarkılarının tekrar düzenlenmiş versiyonlarından oluşan Mest Of Gündoğarken çıktı. Sen Benim Şarkılarımsın ve daha önce Leman Sam tarafından seslendirilen Rüzgar (Bana Esmeyi Anlat) albümün öne çıkan şarkıları oldu.

2000 yılının Nisan ayında İstanbul-Atina-İstanbul çıktı. Albümde bulunan Ellerimde Çiçekler şarkısı beğenildi fakat bu albüm yeterli ilgiyi görmedi. Bunun üzerine sekiz sene albüm çalışmalarına ara veren grup konserler vermekle yetindi.

2008 yılına gelindiğinde Burhan Şeşen ve Gökhan Şeşen topluluğu iki kişi olarak sürdürmeye karar verdi. Hayat Bu adlı sekizinci albümleri çıktı. Fakat bu albüm de yeterli ilgiyi görmedi. Grubun ilk 2 albümü aynı yıl 2 CD olarak yeniden basıldı.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Sanatçılarca Seslendirilen Şarkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun birçok şarkısı başka şarkıcılarca da söylenmiştir. Bu şarkılar ve bulundukları albümler (Parantez içinde) şunlardır:

Sen Benim Şarkılarımsın = Ajda Pekkan (Süperstar 4)

Dert Olur = Banu Kırbağ (Anlatamıyorum), Haluk Levent (Anneme Türküler)

Tek Başına = Ferdi Özbeğen (Senden Sonra, Cansuyum), (Bengü de seslendirmiştir)

Sevgini Bırak = Neco (Hayallerimi Bırak)

Sensizlikti Yaşadığım ("Bir Büyük Suç" olarak) = Burhan Şeşen (1, 2, 3... Tıp)

Sevinçle Uyan ("Bu Sabah Sevinçle Uyan" olarak) = İlhan Şeşen (İlhan Şeşen 2006)

Hayallerimi Bırak = Neco (Hayallerimi Bırak)

Her Şeye Rağmen ("Fark Etmez" adıyla) = Ayşegül Aldinç (...Ve Ayşegül Aldinç)

Nereye? = Burhan Şeşen (1, 2, 3... Tıp)

Aşık Oluyorum ("Aşık Oluyorum Eyvah" adıyla) = Nükhet Duru (Benim Yolum)

Olacak O Kadar (TV versiyonu) = Levent Kırca, Oya Başar

Kim Korkar Hain Aşktan = Ecem (Sevgilerimle Sararım)

Penceremde Yağmurlar = Abidin (Aşktan Yana)

Değiştim Oysa ("Dönmem Mecnuna" olarak) = Burhan Şeşen (1, 2, 3... Tıp)

Ellerimde Çiçekler = Kenan Doğulu (Ex Aşkım), Bülent Ersoy (Canımsın), İlhan Şeşen (Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyleyeyim?)

Gördüğüme Sevindim = Ecem (Sevgilerimle Sararım), Metin Metiner (Metiner)

Rüzgar (Bana Esmeyi Anlat) = Leman Sam (Ayak Sesleri)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]