İçeriğe atla

Maşina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maşina (İbranice: משינה), 1984-1995 ile 2003'ten günümüze kadar etkin olan İsrailli alternatif rock grubudur. Müzik stillerini daha çok ska, hard rock ve diğer tarzlardan esinlenerek oluşturmuşlardır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Maşina, muhtemelen eğlence sektöründe İsrail’de en çok tanınan Banay ailesinin bir ferdi olan Yuval Banay tarafından kuruldu. Babası Yossi bir oyuncu ve şarkıcıydı. Ordudaki görevi sırasında Yuval, gitarist Şlomi Braha ile tanıştı ve ikili beraber müzik yapmaya başladılar. Rus göçmeni bir arkadaşları grubun ismini ‘zaman makinesi’ anlamına gelen “Maşina Vremeni” olarak koymalarını önerdi. (Bu öneri muhtemelen 1960'ların ve 1970'lerin ünlü Rus rock grubu Maşina Vremeni tarafından esinlenilerek verilmişti.)

Ordudan terhis olduktan sonra ikili ayrıldı; fakat daha sonra yeniden bir araya geldiler ve Shalom Ha-Tzibur (Halk Güvenliği) grubunu kurdular. Basçı Michael Benson ve baterist İgi Dayan’nın da katılmalarıyla sonunda grup tamamlandı. 1985 yılında İsrail müzik listelerinde hit olan çıkış parçalarını yayımladılar. Daha sonra klavyeci ve saksafoncu Avner Hodorov gruba katıldı. Grup 1980'lerin sonlarında ve 1990'ların başlarında büyük bir popülerlik kazandı. Mayıs 1995’te grup dağılacağını duyurdu ve beraber ayrılış şovlarını yaptılar. Ne yazık ki, grubun son şovunu gerçekleştirdiği Arad, İsrail’de grup sahneye çıkmadan seyircilerden üçü aşırı kalabalık yüzünden ezildi ve yaşamlarını kaybetti. Aylar sonra grup diğer veda konserlerini ölen üç fana ithafen Yarkon Park’ta gerçekleştirdi.

Maşina dağıldıktan sonra Banay üç solo albüm yayımladı (1997’de “Yuval Banay”, 1999’da “Raşi Dub” ve 2001’de “Niş’ar BaMakom” (Mekânda Kalmak). Braha da bir solo albüm yayımladı ve Benson ile sadece bir albüm çıkardıkları elektronik rock grubu Atmosfire’i kurdular. Grup 2003’te yeniden bir araya geldi; konser turlarına ve albüm yayımlamaya yeniden başladılar.

8 Ocak 2006’da grup, 27nci Acco İsrail Alternatif Festivali Amfisinin açık seromonisinde sahne aldı.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Maşina’nın müzikal gelişimi farklı ezgilerin albümlerinde bir araya gelmesi ile oluştu. Erken dönem sound’ları açıkçası Madness gibi ska gruplarını andırıyordu. Grup bu etkileşimi gizlemeye çalışmadı. Erken dönem şarkılarından biri olan “Rakevet Layla Le-Kahir” ("Kahire’ye gece treni") hit olmaya başladı. Bu şarkı Madness’a saygı için yayımlanmıştı. Sonraki albümleri reggae, punk rock ve Orta Doğu ezgilerinin kombinasyonundan oluşuyordu. “Ha’Amuta Le-Heker Hatmuta” nın (Ölümlülük Öğrenimi için Topluluk) sound’u The Cure’dan, “Miflatzot Ha-Tehina”nın (Ünün Canavarları) sound’u The Pixies’ten, “Si Ha-Regeş”in (Duygusal Doruk) sound’u Pink Floyd’un blues ezgilerinden ve “Lehitra’ot Ne’urim, Şalom Ahava”nın (Güle Güle Gençlik, Merhaba Sevgi) sound’u da duygulu bir kalitede U2’dan etkilenerek oluşmuştu.

Şarkı sözlerinin çoğu Banay tarafından yazıldı. Şarkı sözleri daha çok insanın iyi olduğuna inanmama eğilimindeydi. Bazen mizahi de olabiliyordu. Deliliğin ortak temaları, günübirlik yaşamın mücadelesi ve maddi ya da manevi kaçışları tasnif etmek için bir arzu da şarkı sözlerinde kendini gösterebiliyordu. Bütün bu muhalefetlerde Banay'ın sol görüşlü eğilimine rağmen müziklerinde her türlü politik atıflardan kaçındılar. "Az Lama Li Politika Ahşav?" (Neden Siyasete İhtiyaç duyayım ki Şimdi?) adlı parçaları da grubun bu manifestosunu anlatıyor olabilir.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuval Banay – Vokaller, Akustik Gitar

Şlomi Bracha – Elektronik Gitar

İggy Dayan - Bateri

Avner Hodorov – Klavye, Saksafon, Akordiyon

Micheal Benson – Bas Gitar

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl /Albüm /İsrail Sertifikası

1984 Maşina 2x Platinum

1987 Maşina 2 Gold

1988 Maşina 3 Gold

1990 Ha'Amuta Le-Heker Hatmuta Platinum

1992 Miflatzot Ha-Tehila Gold

1993 Si Ha-Regeş Platinum

1995 Lehitraot Neurim Şalom Ahava Platinum

1995 Mehonat Ha-Zman Platinum

2003 Maşina Live 2003 Gold

2005 Romantika Atidanit Gold

2010 Dimonds in the sky

Derlemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl /Albüm /İsrail Sertifikası

1989 Gvirotay Ve-Rabotay 2x Platinum

1996 Ha'Osef Hasheni