MIM-104 Patriot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MIM-104 Patriot
Patriot System 2.jpg
Çeşidi Uzun menzilli hava savunma sistemi
Uyruğu Amerika Birleşik Devletleri ABD
Hizmet geçmişi
Hizmet 1981-
Üretim tarihi
Tasarlandığı tarih 1969
Birim maliyeti 1-6 milyon USD
Özellikler
Ağırlık 906 kg
Uzunluk 5,30 m
Namlu Çapı 41 cm
4 Patriot füzesi mobil platformdan arka arkaya atılabilir.
Alman Hava Kuvvetleri'nin (Luftwaffe) Patriot sistemleri
Kamufle edilmiş Alman Patriot sistemi

MIM-104 Patriot (Phased-Array TRacking and Intercept Of Target), ABD Raytheon Company yapımı uçaksavar füzesidir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçaklara olduğu kadar, taktik balistik füzelere karşı da kullanılabilmektedir. Körfez Savaşında Irak’ın elindeki Scud füzelerine karşı pek bir etkisi olmamıştır. Track Via Missile (Füze Güdüm Sistemiyle İzleme) Tam güdümlüdür. Mobil ve sâbit rampadan kullanılabilir. Çok fonksiyonlu AN/MPQ 53 radarı mevcuttur. Amerika, Körfez Savaşında, Türkiye, İsrail ve Suudî Arabistan’daki önemli sanayii merkezlerini, limanları ve diğer stratejik yerler dâhil yerleşim merkezlerini korumak için Patriot ve Hawk füze bataryalarını kullanmıştır. Bu savaşta Patriot, Hawk ve E-3 Awacs sistemleri birbirlerini tamamlayarak bölge savunması görevini yerine getirmişlerdir. Esas itibarıyla hava savunmasının sevk ve idâresini yapan Patriot atış ünitesi, diğer ana parçalardan ayrı olarak görev yapmaktadır. Normal olarak sistem bilgi koordinasyon merkezi aracı tarafından kontrol edilen bir taburda birleştirilmiş altı üniteli gruplar hâlinde kullanılmaktadır.

Başarı oranı[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfez Savaşı’nda Irak’tan gelebilecek olası tehditlere karşı çevresinde bulunan ülkelere yerleştirilen Patriot’lar, özellikle İsrail ve Suudi Arabistan’da etkin olamamışlardır. Irak’tan gelen SCUD ve Al Hussein füzelerini durdurmakta yetersiz kalan Patriot’ların, Suudi Arabistan’da %80, İsrail’de ise %50 oranında başarılı olabildikleri belirtilmiştir. Bu başarı oranlarının Suudi Arabistan ve İsrail hükümetleri tarafından sansürlenmek istediği ve gerçek başarı oranının Suudi Arabistan’da %70, İsrail’de ise %40 olduğu belirtilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yüksel, Okan. "Hava Savunmasında Bir Başarısızlık Abidesi: Patriotlar". Politik Akademi. 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]