Mıgırdiç Mıgıryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mıgırdiç Mıgıryan, Robert Kolej kampüsünde disk atarken (1912).

Mıgırdiç Mıgıryan (ErmeniceՄկրտիչ Մկրյան Mkrtich Mkryan[1]), Osmanlı Ermenisi atlet. Robert Kolej mezunudur. 1912 Yaz Olimpiyatları'na kendi imkânlarıyla katılarak Osmanlı İmparatorluğu'nu olimpiyat oyunlarında temsil eden ilk iki sporcudan biri olmuştur.[2][3][4]

Katılan sporlar:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում մինչև Առաջին համաշխարհային պատերազմը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ. (Ermenice)
  2. ^ "Vahram Papazyan". Türk ansiklopedisi (Turkish). Milli Eǧitim Basımevi. Cilt 25, s. 417. 1946. Erişim tarihi: 4 February 2013. Bunlardan Vahram Papazyan, Stokholm sefirimizin eşi tarafından kırmızı atlet fanilesinin üzerine dikilen beyaz Ay – yıldız altında yarışan ilk atletimiz oldu. Türkiye'nin ilk defa bir O. O.'nda devletçe gönderilen resmî bir sporcu kafilesiyle temsili 
  3. ^ "Olimpiyat Stadyumlarında İlk Türk Bayrakları" (Turkish). T.C. Genclik ve Spor Bakanligi (Republic of Turkey Youth and Sport Ministry). Erişim tarihi: 4 February 2013. Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti artık kurulmuştu ve bu iki sporcu bu derneğin verdiği belgelerle resmen bir Olimpiyat Oyunları'na ilk kez katılıyorlardı. Bu sporcularımız Vahram Papazyan ve Mırgırdıç Mıgıryan Efendiler idi. 
  4. ^ Yalçın, Soner (2008). Siz kimi kandırıyorsunuz! (1. baskı. bas.). Şişli, İstanbul: Doğan Kitap. s. 138. ISBN 9789759917098. Erişim tarihi: 4 February 2013. Peki: kendi paralarıyla 1912 Stockholm Olimpiyatlarına giden ve Ay Yıldızlı bayrağımızı uluslararası turnuvada ilk dalgalandıranlar Vahram Papazyan ve Mıgırdiç Mıgıryan adını hiç duydunuz mu?