Müzik sertifikaları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.36, 5 Ekim 2016 tarihli sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Uluslararası müzik endüstrisinin tipik ödülleri olan sertifikalar, kayıtların satışları esas alınılarak dağıtılır. Bu ödüllerin kriterleri dünya çapında çeşitli ülke ve bölgelerin müzik endüstrisini temsil eden çeşitli sertifika kuruluşları tarafından belirlenir. Verilen standart sertifikalar satışların artışına göre sırasıyla Altın, Platin ve bazen Elmas sertifikalardır; bunun yanı sıra Birleşik Krallık'ta en düşük sertifika olarak Altın'dan önce verilen Gümüş sertifika vardır. Platin ve Elmas sertifika alma kriterlerinin üstünde bir satışla karşılaşılması durumunda "Çoklu-Platin" ve "Çoklu-Elmas" sertifikaları verilir.

Birçok müzik endüstrisi Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu (IFPI) tarafından temsil edilmektedir. IFPI, 66 ülkede faaliyet göstermektedir ve 45 ülkenin müzik endüstrisi birlikleri kendisine bağlıdır.[1] Bazı durumlarda IFPI ülkelerin var olan müzik endüstrisi birlikleri ile bağlantılıdır ancak daha az gelişmiş sektörleri olan ülkelerde sertifika veren tek kurum olarak görev yapar.

Tüm sertifika kuruluşları albümlere sertifika verir. Single, ücretli dijital indirme ve video klip gibi formatlar için de birçoğu sertifika dağıtır. Ayrıca bazı sertifika kuruluşları, yerel ve uluslararası kökenli eserlere ödül vermek için farklı kriterler belirler.

Albümler

Single'lar

Dijital indirilen single'lar

Video klip ve DVD'ler

Zil sesi

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Genel
Özel
  1. ^ "IFPI's Mission". IFPI. 16 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 

Dış bağlantılar