Luzern Aslanı Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luzern Aslanı Anıtı ve anıtı ziyarete gelen turistler

Luzern Aslanı Anıtı (Almanca: Löwendenkmal) Bertel Thorvaldsen tarafından tasarlanan, 1820-21 yılları arasında yapılan İsviçre'nin Luzern kentindeki heykeldir. Heykel Fransız Devrimi sırasında 1792 yılında Paris Tuileries Sarayı'nı savunan İsviçreli Muhafızların öldürülmesi üzerine yapılmıştır.[1] Eser, ölmek üzere olan bir aslanı betimlemektedir. Mark Twain heykeli, "dünyadaki en acıklı taş parçası" olarak tanımlamıştır.

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

17. yüzyılın başından itibaren Fransız monarşisinin güvenliğini İsviçreli Muhafızlar sağlamaktaydı. Fransız Devrimi'ni izleyen dönemde> Kral XVI. Louis ve ailesi Versay Sarayından ayrılarak Tuileries Sarayı'na taşınmak zorunda kalır.[2] 1791 yılı Haziran ayında kral yasadışı olarak yurtışına kaçmaya çalışır. Süregiden kriz sırasında patlak veren 10 Ağustos Ayaklanmasında kral ve yanındakiler devrimcilerin saldırısının ardından Tuileries Sarayı'nı terk etmek zorunda kalırlar. Sarayda kalan İsviçreli muhafızların barakalarına dönme emri askerlere ulaşmaz ve son derece şiddetli çatışmalar yaşanır. Mühimmatları tükenmek üzere ve sayıca çok az konumda olan muhafızların çoğu çatışma sırasında, kalanı da ele geçirildikten sonra öldürülür. Kaçabilen muhafızlardan iki tanesi Napolyon Bonapart döneminde yeniden orduya katılmış ve üst düzey komuta görevleri almıştır.

Anıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Öldürülen muhafızlar anısına bir anıt inşa etme fikri, o dönemde muhafız subayı olan ancak olaylar sırasında izinde olduğu için hayatta kalabilen Karl Pfyffer von Altishofen tarafından ortaya atılır. 1818 yılından itibaren bu anıt için maddi kaynak toplamaya başlar. Anıt Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen tarafından tasarlanır ve 1820-21 yılları arasında Lukas Ahorn tarafından meydana getirilir. Luzern yakınlarındaki bir dağ yamacında oluşturulan eserin genişliği 10 metre, yüksekliği 6 metre seviyesindedir. Anıtın üzerinde ithaf edildiği kişilere atfen Helvetiorum Fidei ac Virtuti yazısı bulunur.[3] Anıtta bir mızrak yarasından ölmekte olan bir aslan resmedilir. Aslan Fransız Monarşi sembollerini ve İsviçre armasını içeren kalkanları korumaktadır. Alt kısımda hayatını kaybeden ve hayatta kalan muhafızların sayısı yazmaktadır.[4]

Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıtı ziyaret eden Amerikalı yazar Mark Twain anıttan çok etkilenmiştir. 1955 yılında yazdığı The Chalet School Does It Again adlı eserde Elinor Brent-Dyer anıtın tarihçesini anlatır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bakınız 10 Ağustos Ayaklanması
  2. ^ 6 Ekim 1789
  3. ^ Sadık ve cesur İsviçrelilere
  4. ^ Yaklaşık 760 muhafızın öldürüldüğü, 350 tanesinin de hayatta kaldığı tahmin edilmektedir