İçeriğe atla

Bertel Thorvaldsen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

(Albert) Bertel Thorvaldsen (19 Kasım 1770 – 24 Mart 1844) Danimarkalı / İzlandalı heykeltıraş

Thorvaldsen 1770 yılında (bazı kaynaklara göre 1768) Kopenhag'da doğdu. Danimarka'ya yerleşmiş İzlandalı bir ağaç heykelcisinin oğludur. Bu sebeple İzlanda'da doğduğu iddiaları ortaya atılmıştır. Genç Thorvaldsen Copenhagen'da Danimarka Kraliyet Sanat Akademisi (Det Kongelige Danske Kunstakademi) eğitim gördü ve burada tüm ödülleri kazandı. Kraliyet tarafından Roma'da öğrenimine devam etdilmesi desteklendi. 8 Mart 1797'de Roma'ya gelen sanatçı doğum tarihi kayıt altına alınamadığından bu tarihi doğumgünü olarak kabul etmiştir.

Thorvaldsen'in ilk başarısı Jason heykeli için yapılan modeldir. Zamanın en popüler heykeltıraşı olan Antonio Canova tarafından beğenilmiştir. 1803'te bu çalışma İngiliz bir sanat destekçisi Thomas Hope'a sunuldu. 1819 yılında Danimarka'yı ziyaret etmiştir. Burada 1807'de Kopenhag Savaşı sırasında tahrip edilmiş Kopenhag Katedralindeki İsa ve on iki havari heykellerinin yeniden yapımı için görevlendirilmiştir. Bunlar onun Roma'ya dönüşü sonrasında zarar gördü ve 1838 yılına kadar tamamlanamadı. Thorvaldsen Danimarka'daki çalışmalarını bitirdikten sonra döndüğünde bir kahraman gibi karşılandı.[1]

24 Mart 1844 tarihinde öldü ve Copenhagen Royal Theatre'a Kopenhag'da yeni br müze yapılması için servetinin büyük bölümünü bağışladı. Aynı zamanda müzenin kendi heykellerinin, modellerinin ve diğer önemli koleksiyon parçalarının ile donatılması konusunda istekler bıraktı. Thorvaldsen kendi isteği üzerine bu müzenin avlasuna gömüldü.

Thorvaldsen, heykelde Neo-Klasik dönemin en önemli temsilcilerinden biri olarak sayılır. Sık sık Antonio Canova ile karşılaştırılır ancak Thorvaldsen klasik Yunan sanatına İtalyan sanatçıdan daha çok kullanmıştır. Figürlerindeki pozlar ve duygular Canovanınkilerden daha resmi ve serttir.

Eserlerinde (kabartmalar, heykeller, büstler) kullandığı motifler genellikle Yunan Mitolojisine aittir. Sanatçı bunun yanında Papa Pius VII gibi önemli kişilerinde heykellerini yapmıştır. Yaptığı eserler pek çok Avrupa ülkesinde özellikle mezarınında bulunduğu Kopenhag'daki Thorvaldsen Müzesinde görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dunton, Larkin (1896). The World and Its People. Silver, Burdett. s. 126. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]