Lut Kavmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Lut'un ailesi ile birlikte Sodom'dan kaçışı.

Lut Kavmi (Arapça: لوط), İslam inancına göre MÖ 1900 yıllarına kadar varlığını sürdürmüş kavim.

Kavmin yaşadığı yer ise bugün Kızıldeniz'in kuzeyinde Ürdün-İsrail sınırında Lût Gölü yakınlarında olduğu arkeolojik incelemelerle belirlenmiştir. Bu şehrin, Eski Ahit'te adı geçen "Sodom" olduğu kesinlik kazanmıştır.

Lut Gölü'nün deniz seviyesinden 794 metre aşağıda olması bu bölgede bir çöküş olduğu, bunun Kur'ân'da anlatılan olaylarla benzerlik göstermesi ve Tevrat'ta "Sodom" şehrinin de böyle bir akıbete uğramış olması; Lût Kavmi'nin burada yaşamış olabileceğine kanıt olarak gösterilmektedir.

Kur'ân'da Lût Kavmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'ân'a göre de yasak olan eşcinsel ilişki, Kur'ân'da "sapkınlık" olarak nitelendirilerek kavim içerisinde sürekli yapıldığı belirtilen durumdur. Lût peygamberin gönderildiği kavmin erkekleri, birbirleriyle beraber oluyorlardı.

Kur'ân'a göre; bu tür sapkınlık ilk defa bu kavim içinde görülmüştür. Allah, Lût peygamberden kavmini uyarmasını istemiş ve o da uyarmış ancak kavmi, Lût peygamberi umursamamıştır. Bu yüzden Allah; Lût peygamberin ailesiyle beraber şehirden uzaklaşmasını istemiş, bu arada hiç arkasına bakmamasını, eşinin de helâk olacağını bildirmiştir ve neticede Lût peygamberin eşi de Lût kavmiyle yok edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]