Lucius Cornelius Balbus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cádiz'deki Balbus'un heykeli

Lucius Cornelius Balbus (amcası Lucius Cornelius Balbusdan ayırt edebilmek için "Küçük" (Minor) olarak adlandırılır), Amcası ile aynı zamanda Roma yurttaşlığı kazanmış olan Romalı general.

Balbus, Roma iç savaşı sırasında Jül Sezar'ın emrinde görev yaptı ve verilen birkaç önemli görevi yerine getirdi. Sezar'la birlikte Alexandria ve Hispanya savaşlarında yer aldı. Hizmetleri ödüllendirildi ve Pontifler kolejine kabul edildi. MÖ 43 yılında Asinius Pollio'nun quaestor'u olarak görev yaptığı Hispania Ulterior eyaleti sakinlerinin varlıklarını yağmalayarak büyük bir servet elde etti. Talan ettiği şehirler arasında doğduğu kent olan Gades'de vardı.

Aynı yıl Moritanya kralı Bogud'un hizmetine girdi ve Afrika prokonsül'ü olarak ortaya çıktığı MÖ 21 yılına kadar kendisinden haber alınamadı.

MÖ 19 yılında, Balbus Garamanteler'i yenilgiye uğrattı ve bu zaferin onuruna 27 Mart'ta Roma tarihinde ilk kez olmak üzere doğumdan Roma yuttaşı olmayan birisi için zafer alayı düzenlendi. Bu zafer alayı aynı zamanda 534 yılında Belisarius için yapılan zafer alayına kadar tekil bir örnek olarak kaldı. Augustus'un MÖ 13 yılında Galya'dan dönüşü onuruna Roma'ya büyük bir tiyatro inşa ettirdi (Cassius Dio liv. 25; Pliny, Nat. Hist. xxxvi. 12. 60).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde, William Smith'e ait, şimdi kamu malı olan A New Classical Dictionary of Greek and Roman Biography, Mythology and Geography, 1851, adlı kaynaktan alınmıştır, (İngilizce)