Lucien den Arend

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lucien den Arend
Genel bilgiler
Doğum adı Lucien Armand Marco den Arend
Doğum 15 Aralık 1943 (1943-12-15) (76 yaşında)
Dordrecht, Hollanda
Uyruk Hollandalı
Alanı Heykel
Sanat eğitimi Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Willem de Kooning Academy

Lucien Armand Marco den Arend (d. 15 Aralık 1943) geometrik-soyut heykeltıraş. Konkret sanatta olduğu gibi çalışmaları herhangi var olan bir nesneyi değil yalnız kendileri olarak varolmaktadır. Heykellerinin çoğu ve ürettiği arazi sanatları kamu sanatı olarak yapılmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Den Arend Dordrecht, Hollanda'da doğdu. 1953 yılında ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Burada Los Angeles Kaliforniya'ya yerleştiler. 1964 ve 1966 yılları arasında Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde sanat ve rusça üzerine eğitim aldı. 1965 yılında ABD'de düzenlenen ilk uluslararası heykeltıraşlık sempozyumu da Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde düzenlendi. Bu sempozyumda, sempozyuma Hollanda'dan gelen Joop Beljon ile arkadaşlık kurdu. Hollanda'ya döndükten sonra sanat eğitimine Tilburg'daki Sanat Akademisi'nde devam etti. Buradaki eğitimini bitirdikten sonra Rotterdam'daki Willem de Kooning Akademisi'nde heykeltıraşlı derslerine katıldı. 1970'te çalışmalarını bitirdiğinde Rotterdam Sanat Vakfı tarafından bu yılki heykeltıraşlık alanındaki başarılarından dolayı ‘drempelprijs’ unvanı ile ödüllendirildi. Bundan sonra Amsterdam'daki Rietveld Sanat Akademisi'nde ve Joop Beljon'un müdürü olduğu Lahey Kraliyet Akademisi'nde dersler verdi.

1969 yılında ilk kez olaran bir çevresel heykel projesinde yer aldı. Bu dönemlerde kartvizintinde de bile “Çevresel heyekltıraş” yazmaktaydı. Den Arend, "heykel" terimini özel bir çevredeki heykel niteliği taşıyan nesnelerin ötesinde kullanır, hatta bunu çevrenin kendisinin bile heykel özelliği taşıyan nesne olmasına kadar götürür. Şu an için ise önerdiği bu tanım "sahaya özel sanat" terimi ile karşılanmaktadır. Çevremizde gördüğümüz her elementi birleştirerek bir bütün haline getirerek sunar. Bu elementlerin içerisinde doğal elemenler olduğu gibi insan yapımı elementler de yer almaktadır. Yaptığı ilk çevresel iş Dordrecht'te yer alan sosyal işler için düzenlenmiş kapalı bir bahçedir. 1971 yılında Zwijndrecht kasabasında tarımsal peyzajı da içeren yeni bir çevresel işi (Walburg projesi) tamamladı. Şu ana kadar kuzey batı Avrupa'da elli beşten fazla şehirde sahaya özel sanat işini bitirmiş durumdadır.

70'li yılların başlarında Henry Moore ile İtalya'da çalışırken üç kez buluşarak sahaya özel heykel ve çevresel heykel arasındaki örtüşen alan hakkında görüş paylaştılar.

Yine 70'li yılların başlarından başlayarak Hollanda'nın çeşitli şehirlerinde özellikle Amsterdamve Rotterdam'da yer alan değişik sanat dernekleri ve kamusal sanat danışma komitelerinde yer aldı. 1982 ve 1983 yıllarında Hallonda Kültür Bakanlı'ğı bur komisyonu başkanlığı yaptı. Bunun yanında 1984 ve 1986 yılları arasında Hollanda'lı Heykeltıraşlar Derneği başkanlığını yürüttü. Birçok uluslararası sergi ve sempozyumun düzenlenmesinde görev aldı. Bunlardan önemli olanları, "Doğu Batı Forumu" (Japonya ve Hollanda), Kuzey Denizi|Karadeniz (Bulgaristan ve Hollanda) olarak sayılabilir. Bunun dışında Drechtsteden Alanı'nda 1996 yılında Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından açılan bir uluslararası heykel parkının açılmasında önayak oldu.

2003 yılında Finlandiya'da yaşamaya başladı. Burada 2004 yılından itibaren bir uluslararası heykel parkı açmak için çalışmalara başladı. Şu anda Finlandiya'nın Kangasniemi şehrinde yaşamakta ve işlerini burada üretmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]