Luc Donckerwolke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luc Donckerwolke
Doğum 19 Haziran 1965 (1965-06-19) (56 yaşında)
Lima, Peru
Milliyet Belçikalı
Meslek Eski Lamborghini Şef Tasarımcısı, Seat Tasarım Başkanı
Ödüller 2 kez Red Hot Tasarım Ödülü kazanmıştır

Luc Donckerwolke 19 Haziran 1965 doğumlu Belçikalı araba tasarımcısı. Şu anda Seat'ın tasarım başkanıdır.

Donckerwolke Peru'nun Lima şehrinde doğmuştur. Güney Amerika'nın ve Afrika'nın çeşitli ülkelerinde okuduktan sonra Brüksel'de endüstri mühendisiliğini bitirmiştir. Daha sonra İsviçre Vevey'de otomotiv tasarımı okumuştur.

Peru'da ve Brüksel'de evi bulunmaktadır. Hobileri araba yarışları, eski arabalar, farklı kültürleri ve yabancı dilleri öğrenmektir. İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, İngilizce, Almanca, Felemenkçe ve Shavili dilini bilmektedir.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasarım kariyerine 1990 yılında Fransa'da Peugeot için başlamıştır. 1992 yılında Ingolstadt'a gitmiş ve 2 yıl boyunca Audi için tasarımlar yapmıştır. 1994 ve 1996 yılları arasında ise Çek Cumhuriyeti'ndeki Mlada Boleslav'da Skoda için çalışmıştır. 1996 Skoda Octavia ve 1999 Skoda Fabia'nın tasarımlarına katkıda bulunmuştur.

Skoda'da çalıştıktan sonra Audi'ye konsept geliştirme sorumlusu olarak dönmüştür. İlk yıl Ingolstadt'ta diğer yıl Münih'te bulunmuştur. Bu zamanda Audi A4 Avant ve Audi R8 Le Mans yarış arabası üzerinde çalışmıştır.

1998 yılında ise Lamborghini'ye tasarım şefi olarak gelmiştir. Burada 2001 Lamborghini Diablo VT 6.0, 2002 Lamborghini Murcielago ve 2004 Lamborghini Gallardo'dan sorumlu olmuştur. Bu çalışmalarından ötürü 2003'te Red Hot Tasarım ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2006 yılında Lamborghini Miura konsepti için Walter de'Silva ile birlikte çalışmıştır.

2005 eylülünde Donckerwolke Seat tasarım başkanlığına Walter de'Silva yönetimindeki tasarımları geliştirmek için getirilmiştir. Walter de'Silva'nın tüm modellerde benzerliğe yoğunlaşan anlayışını değiştirmesi ve zor durumda olanmarkanın saygınlığını ve satış rakamlarını arttırması istenmiştir. Seat'a ilk görünen katkısı 2007 yılında Frankfurt Otomobil Fuar'ında örtüsünü kaldırdığı Seat Tribu konseptidir. Ardından 2008 yılında satışa sunulan Seat Ibiza ile kendisinden istenileni yapmaya başlamıştır.