Love Is...

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Love Is ..., 1960'larda Yeni Zelandalı karikatürist Kim Casali (önceler Grove) tarafından yaratılan karikatür öykü, çizgi roman, karikatür bandı şeridinin adıdır.[1] Karikatürler, Grove'un gelecekteki kocası Roberto Casali için çizdiği bir dizi aşk notundan kaynaklandı.[2] 1960'lı yılların sonlarında kitaplarda, 1970'te bir gazetede striptiz olarak "Kim" adıyla çıkarılmadan önce yayınlandılar. Sonradan sendika edildiler ve şerit bugün dünya çapında Tribune İçerik Ajansı tarafından sendikalandı.[3]

En ünlü çizimlerinden biri olan "Aşk mı ... üzgünüm diyebiliyorum", 9 Şubat 1972'de basıldı, uzun yıllardır uluslararası baskıda, kartlarda ve hediyelik eşyalarda pazarlandı. Strip'in başlangıcı 1970 filmi Aşk Hikâyesi ile yakından çakıştı. Filmin imza çizgisi “Aşk asla üzgün olduğunuzu söylemek zorunda kalmamak” anlamına gelir. 1970'lerde popülerliklerinin zirvesinde karikatürler be Casali yılda 4-5 milyon £ kazanıyorlardı.[4]

Roberto Casali'ye 1975'te ölümcül kanser teşhisi kondu ve Kim, onunla daha fazla zaman geçirmek için çizgi film üzerinde çalışmayı bıraktı. Casali, Londra konumlu İngiliz karikatürist Bill Asprey'i, onun adına günlük karikatürlerin yazmasını ve çizmesini devralmak üzere görevlendirdi. Asprey 1975'ten beri sürekli çizgi film üretti.[5] 1976'da Roberto ve 1997'de Kim'in ölümü üzerine Casali'nin oğlu Stefano, fikri haklara sahip şirket olan Minikim'i devraldı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşk mı ... tek kare bir şerittir. Sol üst köşe, her zaman "Love Is ..." ile başlayan basit bir cümle ile başlar, çizim ortada görünür ve alttaki cümlenin kalanı (yasal jargonla birlikte) görünür. Her şerit diğerlerinden bağımsızdır; aynı konuyu kapsayan bir süre boyunca çalışan şeritlerin "serisi" yoktur.

Başlıca karakterleri kadınlardan başka hiçbir birincil veya ikincil cinsel özellik göstermeyen, lekesiz tasvir edilen bir erkek ve kadındır. Üçüncül özelliklerden dolayı hangi karakterin erkek, hangisinin kadın olduğu açıktır.[6] Erkek koyu siyah, kısa saçlı, kadın ise açık, bel uzunluğunda kıllara sahiptir. Karakterler romantizmin çeşitli aşamalarında öne çıktı: sadece buluşma, erkek arkadaş ve kız arkadaş olarak ve sonunda evli bir çift oldular.[7] Bazen, erkek askeri bir üniforma içinde gösterilir. Bir 1974 şeridi, dişiyi "Kim" olarak isimlendiren erkeğe sahiptir, 1971 panelinde dişi sahil kumunda 'R' harfini yazmaktadır. Her ikisi de orijinal karikatürist Kim Casali ve kocası Roberto ile uyumludur.

Şerit bazen çiftin iki çocuğunu içerir. Oğlan ve kız, karşı cinsiyet ebeveynlerinin saç boyalarını alırlar ve hem bebek hem de ilkokul yaşı olarak gösterilmişlerdir. Zaman zaman dişinin ebeveyni (biri veya ikisi) gösteriliyor, her iki ebeveyni de açık saçlara sahip ve yaşlı olarak gösteriliyor. Erkeğin ailesi de şeritlerde yer aldı.[8] Kadınların ebeveynlerininkilere benzer görünümleri var. Şeritlerden birinde, dişinin kayınvalidesiyle telefonda konuştuğu gösterildi. Bir köpek, Samson, bazen evlerinde gösterilir ve bir striptizde, üzerinde muhtemelen ölmüş bir evcil köpek olan Fido adında bir sopa bulunan küçük bir mezarı vardı. 2005'te bir şeritte çifte iki kedi eşlik ediyor ve 2009'da kadının ölen kedisine ağladığını gösteriyor.

Karakterler tek veya birlikte görünebilir; biri diğerini düşünürken, eşin yüzü görünecektir (bir rüya balonu, bir fotoğraf veya ekran koruyucu gibi çeşitli şekillerde). Şeritte görünen öğeler genellikle şerit temasının simgesi olan kalpler şeklinde veya bunlarla birlikte şekillerde gösterilir. Erkek bazen Daily Blah adlı bir gazete okuyor gösterilir.

Şeritlerde gösterilen diğer erkekler görünüşlerinde farklıdır. Kıvırcık sarı saçlı ve bazen bıyıklı, erkek ise her zamanki siyah kısa düz saçı ile gösteriliyor. Şeritlerde gösterilen diğer kadınlar, bel uzunluğu kılı olan kadınlara göre kısa saçlı.

Şerit genel olarak hafif meselelerle ilgilense de, bazen çevrenin korunması ve çocuklarına çevre hakkında dersler verilmesi ile ilgili mesajlar vardır. Şeritlerden birinde, karakterlerin çocukları kurtarmak için kampanya yaptıkları gösterilmiştir.

Alternatif sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde şeridin alternatif bir versiyonu, Daily Mail gazetesinde bulunan "Çizgi Filmler" bölümünde yayınlandı. Bu, üç ya da dört panelli bir şeritti ve erkek ve dişi karakterleri tamamen giyindi.[9]

Şeritin Türkçe versiyonu (Aşk ... dır.) Şıpsevdi sakızın etrafına sarılmış küçük çizgi roman şeritleri şeklinde satılmaktadır.[10][11][12][13]

Karikatürün Apple'ın iTunes mağazasında resmi bir uygulaması vardır.[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 2. ^ https://www.pinterest.com/wackycrafter/love-is-kim-casali/
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]